Görme Engelli Koşucu Deneme Sürümündeki Mobil Uygulama ile 5 Kilometre Koştu

Reuters’in haberine göre görme engelli koşucu New York Central Park’ta rehber köpek veya insan desteği olmadan 5 km koşmayı başardı. Nasıl mı? Akıllı telefonuna bağlı kulaklıkları üzerinden dinlediği yapay zeka sayesinde.

20’li yaşlarda genetik bir rahatsızlık sebebiyle görme yetisini kaybeden ve Görme Engelliler İçin Gören Gözler isimli bir rehber köpek okulu işleten 50 yaşındaki Thomas Panek, “Kör bir adam için en güvenli şey yerinde durmaktır. Ben yerimde durmuyorum.” dedi.

Maraton sevdalısı Panek, yavaş koşan rehber koşucuları takip etmekten sıkılınca yalnız başına koşmanın bir yolunu aramaya başladı.

Bir telefona “nereye gideceğini” söyletmenin yollarını aramak için Google’a başvuran Panek, insanların “koşmak için doğduğuna” inanıyor.

Panek, bir araştırma programı yaratmak için Alphabet Inc ile birlikte çalışmış. Akıllı telefon kamerası koşu yolu üzerinde bulunan boyanmış bir rehber çizgiyi yakalıyor. Mobil uygulama ise koşucunun pozisyonunu belirleyerek kulaklıklar aracılığı ile sesli komutlar gönderiyor.

Pandemi kaynaklı fiziksel mesafe, insanları ve yardımcı köpekleri aradan çıkarmaya niyetlenen araştırmaya hız kazandırdı.

Geçtiğimiz günlerde Google ve New York Road Runners Club’ın sponsor olduğu etkinlikte mobil uygulamayı test ettikten sonra konuşan Panek, “Bu noktada olabilmek gerçekten çok heyecan verici.”

“Mesele yalnızca özgürlük ve bağımsızlık değil aynı zamanda diğerlerinden bir farkınız olmadığını hissetmek.” dedi.

Etiketler