Oracle, Merkez Ofisini Silikon Vadisi’nden Teksas’a Taşıyor

Oracle, merkezini Kaliforniya dışına taşıyan son teknoloji şirketi oldu. Geçtiğimiz günlerde şirket, merkezini Silikon Vadisi’nden Austin, Teksas’a taşıdığını açıkladı.

Şirket sözcüsü tarafından CNBC’ye yaptığı açıklamada, “Oracle, çalışanların işyeri konusunda daha esnek bir politika uyguluyor ve Kurumsal Merkezi’ni Redwood City, Kaliforniya’dan Austin, Teksas’a taşıdı. Bu hamlenin Oracle’ı büyüme açısından en iyi konumda tuttuğuna ve personelimize nerede ve nasıl çalıştıkları konusunda daha fazla esneklik sağladığına inanıyoruz.” dedi.

Taşınmayla ilgili ilk haberi Bloomberg vermişti.

Şirketten yapılan açıklamada, çalışanların büyük bir kısmının ofis yerlerini seçebileceği veya yarı veya tam zamanlı evden çalışmaya devam edebileceği belirtildi.

Oracle, “Redwood City, Austin, Santa Monica, Seattle, Denver, Orlando ve Burlington gibi Amerika Birleşik Devletleri’ndekiler de dahil olmak üzere dünyanın dört bir yanındaki başlıca Oracle merkezlerini desteklemeye devam edeceğiz ve zamanla diğerlerini de bu listeye dahil edebilmeyi umuyoruz. Daha modern bir çalışma yaklaşımı uygulayarak, çalışanlarımızın yaşam kalitesini ve yapılan işin niteliğini artırmayı ümit ediyoruz.” dedi.

1977’de Santa Clara’da kurulan Oracle, Silikon Vadisi’nin eski başarı hikayelerinden birine sahip. Şirket 1989’da şu anki genel merkezine taşınmış; kampüsteki binaların birçoğu, Oracle’ın imparatorluğunu üzerine inşa ettiği ürün olan ve bilgisayar sistemleri tasarımında veri tabanını sembolize eden bodur silindir şeklinde inşa edilmişti.

Koronavirüs salgını, bir dizi teknoloji şirketi ve Silikon Vadisi’nin önde gelen isimlerine Kaliforniya’dan taşınmak için bahane yaratmış oldu. Hewlett Packard Enterprise, bu ayın başlarında San Jose, Kaliforniya’da bulunan merkezini Houston, Teksas’a taşıyacağını duyurdu. Veri analizi yazılımı şirketi Palantir Technologies, bu yılın başlarında merkezini Palo Alto, Kaliforniya’dan Denver, Kolorado’ya taşımıştı.

Tesla ve SpaceX’in CEO’su Elon Musk da geçtiğimiz günlerde Teksas’a taşındığını ancak şirketlerinin büyük operasyonlarını Kaliforniya’da sürdürmeye devam ettiğini açıkladı.

Etiketler