Silikon Vadisi’ni Tam Anlamıyla “Başlatan” Şirket Teksas’a Taşınıyor

Hewlett- Packard’ın geçmişi Bill Hewlett ve Dave Packard’ın Kaliforniya Palo Alto’da bir garaj kiraladığı 1938’e kadar uzanır. Geçtiğimiz günlerde öncü şirketin soyundan gelen HP Enterprises’ın Teksas’a taşınma kararı aldığı duyuruldu.

Houston (Teksas’ta bir şehir) şu an Hewlett-Packard Enterprises’ın ABD’deki en büyük istihdam merkezi ve şirket şehirde yeni bir kampüs inşa ediyor. HPE aynı zamanda Bay Area tesislerinden bazılarını da San Jose kampüsünde bir araya getirecek. Söz konusu taşınmada işten çıkarma yapılmayacağı belirtildi.

HPE’nin Teksas’a taşınmasının teknoloji dünyasında pek de yeni bir kavram olduğu söylenemez. HPE güneye taşınan yalnızca en büyük ve son teknoloji şirketi. SignEasy, QuentionPro ve DZS (eski adıyla Dasan Zhone Solutions) da Kaliforniya’dan Teksas’a taşınanlar arasında.

Tesla’nın CEO’su Elon Musk, Kaliforniya eyaletindeki evde kalma uygulamalarından duyduğu hoşnutsuzluk nedeniyle Mayıs ayında şirketin merkezini Palo Alto’daki körfezin hemen karşısında bulunan Fremont, Kaliforniya’dan Teksas veya Nevada’ya taşımakla tehdit etmişti. Her ne kadar bu konuda harekete geçmemiş olsa da Temmuz ayında Austin’in banliyölerinden birinde yeni bir otomobil fabrikası kuracağını duyurdu.

Pandemi nedeniyle tüm sektörlerdeki şirketlerin ofis alanı ve konumunu gözden geçirdiği ve evden çalışma kültürüne doğru kaydığı bir an geliyor gibi görünüyor.

Dell’in genel merkezi Austin yakınlarındaki Round Rock, Teksas’ta bulunuyor ve diğer pek çok teknoloji şirketi de vergi gerekçeleriyle Teksas’a taşınmayı düşünüyor. Aslına bakılırsa Austin’in bir bölgesi, bu bölgede bulunan teknoloji şirketleri sebebiyle “Silikon Tepeleri” olarak adlandırılmakta.

HP’nin Palo Alto’daki başarısı, Kuzey Kaliforniya bölgesinin teknoloji ekosisteminde önce çıkmasını sağladı ve nihayetinde buraya “Silikon Vadisi” adını verdiler.

HP’nin ilk yılında Hewlett ve Packard, ilk ürünlerini icat etmişti: ses ekipmanını test etmek için kullanılan bir ses osilatörü olan HP Moden 200A.

Şirket ilk bilgisayarını 1966 yılında ve dünyanın ilk elde taşınabilen bilimsel hesap makinesi olan ünlü HP-35’i 1972’de geliştirdi.

2015 yılında şirket HPE ve donanım üreticisi HP Inc. olarak ikiye ayrıldı. HP Inc.’in Teksas’a gitmeyeceği ve şu anki konumunda kalmaya devam edeceği belirtildi.

Etiketler