Stripe Asya’da Büyümeyi Planlıyor

Ödeme şirketi Stripe’nin bölgedeki işgücüne 200 kişiyi ekledikten sonra Asya pazarındaki varlığını artırmayı planladığı bildiriliyor.

ABD merkezli girişim, Asya merkezini Eylül 2016’da Singapur’da kurdu ve taksi uygulaması Grab ve Kickstarter gibi firmalarla iş birliğine imza attı.

Yakın zamanda Stripe, Ekim 2019’da Malezya’daki çevrimiçi şirketlerin tüm ürün grubuna erişimini sağlamış ve 2020’nin başlarında Endonezya’da bir bankalar arası havale pilot servisini piyasaya sürmüştü.

Reuters ile konuşan Stripe’ın Asya Pasifik yöneticisi Noah Pepper’a göre, şirket Japonya, Çin ve Güneydoğu Asya’da mühendisler işe almak istiyor.

Geçtiğimiz haftalarda, bu ülkelerdeki bir dizi iş ilanı LinkedIn’de yayınlandı.

Reuters’ta yayımlanan haber göre Pepper, Stripe’ın her ülkede faaliyet gösteren birçok yerel şirketle rekabet edebilmek için o bölgedeki çeşitli düzenleyici çevrelerle müzakere etmek zorunda kalacağını da kabul etti. Sonuç olarak şirket, hizmetini yerel kurallara ve tercih edilen ödeme yöntemlerine uyarlamasına yardımcı olacak mühendisleri işe almayı umuyor.

Pepper “Asya Pasifik, dünyanın en hızlı büyüyen pazarı olmakla kalmıyor. Aynı zamanda farklı yasalar, diller, para birimleri ve bazı durumlarda para birimi kontrolleri ile parçalanmış ve çeşitlenmiş bir piyasa.” yorumunu da yapıyor.

Etiketler