Volkswagen İlk ID.4 Elektrikli Modelleri ile Çin’de Tesla’ya Rakip Oldu

Volkswagen AG VOWG_p.DE, Salı günü iki adet ID.4 elektrikli sportif arazi aracını Çin’de tanıtarak, dünyanın en büyük araç pazarında Tesla’ya rakip oldu.

ID.4 CROZZ modeli Volkswagen ve FAW Group’un [SASACJ.UL] ortak girişimiyle, ID.4 X modeli ise SAIC Motor ile ayrı bir girişim olarak üretildi.

Söz konusu modeller Volkswagen’in Çin’deki elektrikli araç pazarına girişinin ciddi bir teşebbüsü olarak görünürken Tesla ve Nio Inc’e de rakip olması bekleniyor.

Alman grup araçların fiyatlarını henüz açıklamadı ancak ürün lansmanında yapılan sunumda SUV’lerin başlangıç fiyatlarının Çin Hükümeti elektrikli araç sübvansiyonundan sonra 250.000 yuan ($37,450) olacağı söylendi. Söz konusu SUV’ler Tesla’nın Çin üretimi Model 3 sedanlarından çok daha geniş.

Model 3 sedanların Çin başlangıç fiyatı an itibariyle sübvansiyonlardan sonra 240.900 yuan.

Volkswagen yöneticilerinin düzenlenen etkinlikte belirttiğine göre ID.4 modellerin sürüş menzili 400 kilometreden fazla olacak ve kablosuz yazılım güncelleme imkanı sunacak.

Volkswagen Grup Çin CEO’su Stephan Woellenstein, 2023’e kadar ID. ailesinden 8 elektrikli aracın piyasaya sürüleceğini belirtti.

Çin’deki elektrikli, şarj edilebilir hibrit ve hidrojenli araç satışlarının 2025’e kadar yeni araç alım oranlarının %20’sini oluşturacağı söyleniyor. Günümüzde bu oran henüz %5.

Çin’de bu yıl 1.1 milyon elektrikli araç satışı öngörülüyor.

Etiketler