Çin ile Yaşanan Gerilimin Ortasında Hindistan, Amazon ve Flipkart’ı Uyardı

Hindistan hükümeti, Amazon.com’un Hindistan’daki birimini ve Walmart’ın Flipkart’ını platformlarındaki satıcıların bir ürünün menşe ülkesinin belirtilmesini gerektiren bir kurala uymadıkları konusunda uyardı.

Hindistan ile Çin arasında yaşanan sınır çatışmasının ardından Haziran ayında başlayan gerilimin ortasında kuralın sıkı bir şekilde uygulanması için yapılan bu baskılar, Çin’den yapılan ithalatı azaltma çabalarının bir parçası.

Reuters’ın bildirdiği, Tüketici İşleri Bakanlığı’nın 16 Ekim tarihinde gönderdiği ve firmalara hitap eden bir mektuba göre, iki e-ticaret firmasına gecikmeleri açıklamak için 15’er gün süre verildi ve bu süre içinde ilgili işlemler yapılmadığı takdirde bu şirketler hakkında idari işlem yapılacak.

Yapılan uyarılar yalnızca para cezaları için hükümler içeren yasal bir eyleme atıfta bulunuyor ancak hangi işlemin yapılabileceğini belirtmiyor.

Menşe ülke kuralını uygulamaya ek olarak, Yeni Delhi, Haziran ayından bu yana 177 adet Çin menşeli mobil uygulamayı yasakladı ve Çin’den Hindistan’a gönderilen ürünler ekstra inceleme ve gecikmelerle karşı karşıya kaldı.

Amazon, Hindistan’da sık sık yasal zorluklarla karşılaştı. Hükümet geçtiğimiz yıl yabancı yatırımlar için e-ticarette katı kurallar getirdi, bu da perakende devini iş yapılarını yeniden düzenlemeye zorladı ve Yeni Delhi ile Washington arasındaki ilişkileri gerginleştirdi.

Ocak ayında, Hindistan Rekabet Komisyonu, Amazon’un itiraz ettiği, rekabet yasasının ihlal edildiği iddialarıyla ve belirli indirim uygulamaları nedeniyle Amazon ve Flipkart hakkında soruşturma başlatmıştı.

Etiketler