Tencent Lisansının Geri Çekilmesine Rağmen Hindistan’ın PUBG Yasağını Kaldırması Pek Olası Görünmüyor

Çok oyunculu çevrimiçi bir savaş oyunu olan PUBG (PlayerUnknown’s Battlegrounds), Yeni Delhi’nin bu ayın başında yasakladığı Çin merkezli 118 mobil uygulamadan biriydi.

Bu hamle, oyunun arkasındaki Güney Koreli PUBG Corp isimli şirketi Hindistan’da oyun yayınlama hakkını artık Tencent Games’e vermeyeceğini duyurmaya itti. Şirket ayrıca, Hindistanlı kullanıcılarına gelecekte oyun deneyimleri sunabilmek için yollar aradığını da söyledi.

Basına konuşma yetkisi olmadığı için isminin açıklanmasını istemeyen bir kaynağın bildirdiğine göre bu yeni mülkiyet yapısı işleri hemen değiştirmeyecek.

Kaynak, “Oyunun şiddet içeren yapısı, farklı yerlerden pek çok şikayete yol açtı.” dedi. “Bu, mülkiyet haklarındaki değişiklikle değişmeyecek.”

Güney Kore’deki PUBG Corp sözcüsü, şirketin Hindistan’ın endişelerini yakından incelediğini ve iyileştirilmesi gereken her şey üzerinde çalışmaya hazır olduklarını söyledi.

Şirket ayrıca, oyunu oyuncu sayısı açısından en büyük pazarına geri getirmek için Hintli şirketler topluluğu Reliance Industries’in dijital birimi olan Jio Platforms ile görüşmeler yapıyor.

PUBG sözcüsü Reuters’a “Jip Platforms ile işbirliği fırsatları aramak için ilk görüşmeleri yaptık ancak henüz herhangi bir karar verilmedi.” dedi.

Reliance yorum taleplerine cevap vermedi.

Yeni Delhi resmi olarak kullanıcıların verilerini topladıkları ve ulusal güvenlik için tehdit oluşturdukları için uygulamaları yasakladığını söylese de atılan bu adım Hindistan ile Çin arasında aylardır süren Himalaya sınırı ile ilgili açmazın ardından Çinli teknoloji şirketlerine baskı yapmanın bir yolu olarak algılanıyor.

Etiketler