Singapur, Egzersiz Yaparken Apple’ın Akıllı Saatlerini Kullananlara Ödeme Yapacağını Duyurdu

Apple, geçtiğimiz günlerde hem göz alıcı “yüzen” mağazasını açarak ve hem de akıllı saatlerinin kullanımını artırmak için hükümetle yaptığı yeni ortaklığı açıklayarak Singapur’da ilgileri üzerine çekti.

Singapur hükümeti yaptığı açıklamada, Apple Watch için tasarlanan yeni sağlık uygulamasını kullananları yüzlerce dolarla ödüllendireceğini belirtti.

Bu yeni uygulama, kullanıcıları egzersiz yapmaları ve her hafta yürümek, yüzmek veya yoga yapmak gibi belirli aktiviteleri tamamlamaları için teşvik ediyor. Uygulama aynı zamanda kullanıcılarına sağlık kontrollerini ve aşı randevularını da hatırlatıyor. Bu hedefleri tamamlayan kullanıcılar, 380 Singapur dolarına (yaklaşık 280 dolar) kadar kazanç sağlayabiliyor. Yapılan açıklamada Apple, bu ortaklığı “türünün ilk örneği” olarak tanımladı.

Apple’ın operasyonlardan sorumlu başkan yardımcısı (COO) Jeff Williams, “Singapur dünyanın önde gelen sağlık sistemlerinden birine sahip ve biz de onlarla ortaklık kurmuş olmaktan dolayı çok heyecanlıyız.” dedi.

Bu duyuru, yaptığı büyük Eylül organizasyonunda iki yeni akıllı saat modeli tanıtan Apple için tam zamanında geldi. Bu saatlerden biri, kullanıcıların kandaki oksijen seviyesini izlemesine olanak sağlayan bir uygulama da içeren geliştirilmiş sağlık özellikleri içeriyor.

Bu duyuru, Apple’ın Singapur’daki üçüncü mağazasının açılışından yalnızca birkaç gün sonra geldi; Roma’daki Pantheon’dan esinlenilerek yapılan bu yeni mağaza camdan yapılmış göz alıcı bir kubbeye sahip.
Apple’a göre, mağaza “uçan bir küre” gibi görünmesi için tasarlandı. Oldukça canlı bir yer olan Marina Bay Sands bölgesinde bulunan mağaza, suyun altında bulunan bir toplantı odası, panaromik bir manzara ve organizasyon alanı sunuyor.

Kamusal konulara olan teknoloji bazlı yaklaşımıyla bilinen Singapur, koronavirüsün yayılımını durdurmak için temas takip uygulaması kullanan ilk ülkelerden biriydi. Bunun yanında, bu yaz parklarda devriye gezen ve sosyal mesafeyi teşvik eden bir robot “köpek” kullanıldı.

Hükümetin Apple ile yaptığı işbirliği yıllardır planlanıyordu. İki tarafın da bildirdiğine göre, görüşmeler en az iki yıl önce, Singapur’un yeni bir kamusal sağlık programı inşa edebilmek için teknoloji ve sağlık sağlayıcılarına seslenmesiyle başladı. İki yıllık bu girişim Ekim ayında başlayacak.

Singapur Başbakan Yardımcısı Heng Swee Keat, yaptığı açıklamada, “Dünyadaki herkes koronavirüs salgınıyla gelen sorunlarla baş etmeye çalışıyor da olsa geleceğimize yatırım yapmaya devam etmeliyiz ve kişisel sağlığımızdan daha iyi bir yatırım alanı yok.” dedi.

Etiketler