FedEx, Uzak Bölgelere Teslimat Yapabilmek İçin Filosuna Küçük Otonom Uçaklar Katmayı Planlıyor

FedEx

FedEx Corp.’un İcra Kurulu Başkanı Fred Smith, otonom uçaklar üzerine çalışan bir teknoloji startup’ıyla yapılan denemelerin ardından uzak bölgelere hizmet götürebilmek için kendi kendine uçabilen kargo uçaklarını kullanmayı düşündüklerini belirtti.

Bu planlar, Elon Musk’ın Space Exploration Technologies Corp isimli şirketinin kıdemli çalışanlarının kurduğu Silikon Vadisi merkezli Reliable Robotics’in FedEx ile yaptığı çalışmalara dayanıyor.

Reliable Robotics, ABD Federal Havacılık İdaresi’nin (U.S. Federal Aviation Administration) onayı ile Haziran ayında FedEx’e ait bir turboprop uçağı olan Cessna 208 Caravan’ın tamamen otomatik olarak uzaktan inişini sağladı.

Smith, pazartesi günü FedEx’in yıllık hissedarlar toplantısında yaptığı açıklamada, “Bu girişim, küçük turboprop uçaklarla ve bu özel durumda çok uzak ve ıssız alanlarda kullanılmak üzere ağımıza eklemeyi düşündüğümüz tek motorlu C208 ile ilgileniyor.” dedi.

FedEx pilotlarının robotların işlerini ellerinden alması konusunda en azından şimdilik endişelenmelerine gerek yok. Smith; teknolojinin, büyük kargo uçaklarının kullanımında insanların yerini almasının onlarca yıl süreceğini belirtiyor.

ABD Deniz Piyade Kolordusu’nun eski bir pilotu olan Smith, “FedEx’in ana hava filosunu otonom uçaklarla değiştirmek gibi bir planı yok ve havacılık alanındaki 50 yılı aşkın deneyimime dayanarak ekleyebilirim ki, büyük nakliye uçaklarının pilotsuz uçurulma ihtimalinin oldukça uzak olduğunu ve mürettebatımızın yakın bir gelecek için endişelenmesine gerek olmadığını düşünüyorum.” açıklamasında bulundu.

Etiketler