Amazon Ortalama Maaş Paketi 150.000 Dolar Olan 33.000 Kişi İşe Alacak

Amazon, 16 Eylül’de iş arayan herkese açık olacak bir Kariyer Günü düzenleyeceğini açıkladı.

Teknoloji devinin yaptığı basın açıklamasına göre, Amazon’un düzenleyeceği bu Kariyer Günü, işe alım biriminde çalışan 1.000 kişilik bir Amazon ekibinin düzenleyeceği toplamda 20.000 ücretsiz kariyer koçluğu oturumu içerecek.

Amazon’un kurumsal ve teknolojik rollerde çalışacak 33.000 kişilik bir iş açığı var ve şirket yakında “Amazon’un çalışma ağına dahil olan binlerce ek saatlik çalışma pozisyonu” da paylaşacağını belirtiyor. Bu pozisyonlara kabul edilen çalışanlar minimum 15 dolarlık saatlik ücret alacak ve 20 haftaya kadar ebeveynlik izni kullanabilecek.

Kurumsal ve teknolojik pozisyonlarda çalışmaya başlayacak; çalışanlar maaş, hisse bazlı ve yan haklar da dahil olmak üzere yılda ortalama 150.000 dolar kazanacak.

Amazon, yaptığı basın açıklamasında “Covid-19’un sebep olduğu ekonomik etkiler sebebiyle pek çok insanın işsiz kaldığı ve yeni iş aradığı bu dönemde, Kariyer Günü; deneyimi, özgeçmişi ve Amazon’da iş arayıp aramadığı fark etmeksizin iş arayan herkesi desteklemek için tasarlandı.” dedi.

Amazon’un yürüttüğü araştırmaya göre, Covid-19 sebebiyle Amerikalıların %53’ü yeni bir iş aramak zorunda.

Amazon, Ağustos ayında ABD’nin çeşitli bölgelerinden 3.500 çalışan işe almayı planladığını duyurmuştu; bu hamle, diğer tüm teknoloji şirketlerinin süresiz olarak uzaktan çalışma sistemini benimsediği bu dönemde Amazon’un ofis alanını önemli ölçüde genişletmesi anlamına geliyordu. Amazon bunun yanında akıllı araçlarla donatılmış olan yeni gıda marketleri açacağını da duyurmuştu.

Bunlara ek olarak, çıkan haberlere göre teknoloji şirketi, daha önce kullanılmış olan veya hala kullanılan JCPenney ve Sears mağazalarını dağıtım merkezine dönüştürebilmek için ABD’nin en büyük alışveriş merkezinin sahibi Simon Property Group ile görüşüyor.

Amazon’un hisseleri geçtiğimiz yıla göre %77 arttı. Şirket, genellikle tatil dönemleri için yüz binlerce yeni pozisyon duyuruyor, ancak işe alımların bu yıl da yapılıp yapılmayacağı bilinmiyor. Amazon koronavirüs salgını süresince giderek artan teslimat taleplerini karşılayabilmek için 175.000’den fazla çalışanı işe aldı.

UPS de salgın süresince işe alımlara odaklandı. Şirket, geçtiğimiz günlerde yaptığı bir açıklamada “UPS’in dönemsel işleri için 100.000’den fazla insanı işe almayı planlıyoruz ve işe alınan kişilerin büyük bölümünün tatil sonrasında kalıcı işlere geçeceğini düşünüyoruz.” dedi.

Etiketler