Amazon Avrupa’daki Teslimatları için Mercedes-Benz’den 1.800 Adet Elektrikli Araç Sipariş Etti

Amazon, 2040 yılına kadar karbon salınımını sıfırlama hedefleri doğrultusunda geçtiğimiz hafta yaptığı açıklamada Avrupa’daki teslimat filosu için Mercedes-Benz’den 1.800 adet elektrikli araç sipariş ettiğini açıkladı.

Şirketin belirttiğine göre, Daimler AG’nin sağlayacağı elektrikli araçlar bu yıl kullanılmaya başlanacak. Amazon, Mercedes-Benz’in daha büyük eSprinter modellerinden 1.200 adet ve orta boy eVito’lardan da 600 adet sipariş etti.

Verilen bu sipariş Mercedes-Benz’in elektrikli araçları için verilen en büyük sipariş. Sipariş edilen teslimat araçlarının 800’ü Almanya’da, 500’ü de İngiltere’de kullanılacak.

Amazon’un yatırımcısı olduğu bir startup olan Rivian Automotive LLC’ye verdiği 100.000 elektrikli teslimat aracı siparişinin yanında gölgede kalan bu sipariş, Amazon’un bu doğrultudaki adımlarının önemli bir ayağı.

Amazon’un CEO’su Jeff Bezos yaptığı bir açıklamada Daimler ile yapılan anlaşmanın perakende devinin “dünyadaki en sürdürülebilir nakliye filosunu oluşturma serüveninin” bir parçası olduğunu belirtti.

Mercedes-Benz geçtiğimiz günlerde, Amazon tarafından önceki yıl başlatılan ve sözleşmenin taraflarının yürüttükleri işlerde karbon salınımını 2040’a kadar sıfırlamasını talep eden The Climate Pledge’e katıldı. Mercedes-Benz daha önce de 2039 yılına kadar karbon salınımı yapmayan bir araç filosu kurmayı hedeflediğini belirtmişti.

2018 yılında 20.000 aracı teslimat için kullanmak üzere anlaşan Amazon, Mercedes’in elektrikli olmayan Sprinter araçlarının en büyük alıcısı olmuştu.

Amazon’un küresel filosunun ve son kilometre teslimat ürünlerinin direktörü Ross Rachey, bu alanda ilerlerken filolarına elektrikli araçları katmayı önceliklendireceklerini belirtti.

Diğer teslimat şirketleri de elektrikli araçları daha fazla kullanan filolar için adımlar atıyor. Ocak ayında UPS (United Parcel Service Inc) İngiltere merkezli Arrival Ltd’ye 10.000 teslimat kamyonu siparişi verdiğini açıklamıştı.

Daimler’in rakipleri de elektrikli araçları piyasaya sürmek için çalışıyor. Ford Motor Co, Transit isimli araçlarının tamamen elektrikli versiyonunu Kuzey Amerika’da 2022 yılında piyasaya sürmeyi planlıyor. General Motors da 2021’nin sonlarına doğru elektrikli kamyonlar üretmeye başlamayı planlıyor.

Etiketler