Uber, Yemek Teslimat Hizmeti Postmates’i 2,65 Milyar Dolara Satın Alıyor

Uber, yemek teslimat hizmeti Postmates’i 2,65 milyar dolarlık hisse senedi karşılığında satın alıyor. Grubhub’ı satın alma girişimleri antitröst incelemesi sonucunda iptal olan paylaşımlı yolculuk devi, ihtiyaç duyduğu bir yatırım yapmış oldu.

Postmates’in uygulaması satın alma sürecinden sonra ayrı olarak çalışmaya devam edecek; ancak Uber Eats ile birlikte aynı satıcı ve teslimat ağından faydalanabilecek. Uber bu satın alımın hem tüketiciler için daha fazla restoran seçeneği hem de bir kerede birden fazla sipariş alan sürücüler için daha verimli teslimat olanağı anlamına geldiğini söylüyor. Şirketler anlaşmanın 2021’in ilk çeyreğinde tamamlanmasını bekliyor.

Uber, koronavirüs pandemisinin başlangıcından bu yana yaşadığı büyük kayıpları telafi etmek için yemek dağıtım hizmeti Uber Eats’e son derece ihtiyaç duyuyor. Yemek teslimatı da Uber’in temel hizmeti paylaşımlı yolculuk gibi çok karlı değil. Ancak şirket, restoranlar misafir ağırlayamadığı için gelecek süreçte daha fazla insanın paket yemek siparişi vereceğini umuyor.

Virüs, paylaşımlı yolculuk hizmetini %80 oranında azaltarak Uber’e büyük bir zarar verdi. ABD’nin birçok yerinde ani artışların görülmesi ile şirketin kayıpları artmaya devam edebilir. Aynı zamanda şirketin Mayıs ayındaki raporlarına göre, yemek teslimatına olan talebin artması ile Uber Eats’in aldığı siparişler bir önceki yıla göre %54 oranında arttı.

Uber Eats kesinlikle parlak bir girişim; ancak düzenleyici kurumların baskısı ve Grubhub ile DoorDash’in rekabeti nedeniyle hala büyük bir baskı altında. Uber Eats, Hindistan hariç Nisan siparişlerde geçen yıla göre %89’luk bir artışla talepte önemli bir ivme gördü. Ayrıca şirket karsız pazarları istikrarlı bir şekilde terk ediyor. Uber, geçtiğimiz günlerde sekiz şehirde Eats hizmetini durdurdu.

Ancak bu kazanımlara rağmen Uber hala yemek teslimatında lider DoorDash’in arkasında. Piyasa araştırma şirketi Edison Trends’e göre, Haziran ayındaki işlemlerin %45’i DoorDash’e ait. Postmates’i satın alarak Uber Pazar payını %29’dan %37’ye çıkarabilir.

Uber, bu yılın başlarında Grubhub’u satın almaya çalışt;, ancak anlaşma antitröst incelemesi sonucunda iptal oldu. Grubhub, 7,3 milyar dolar karşılığında Avrupalı hizmet şirketi Just Eat Takeaway tarafından satın alındı.

San Francisco merkezli Postmates, 2011 yılında piyasaya sürüldü ve yemek teslimatı piyasasında bir devrim yaratmaya yardımcı oldu. Şirket, Ekim ayında halka açılmayı planlıyordu; ancak danışmanların pazar koşullarının uygun olmadığını belirtmesi nedeniyle başvuruyu erteledi. Son çıkan haberlerde bu planın yeniden gündeme alındığı ve halka arz için birkaç gün içinde başvuru evraklarını sunacağı bildirilmişti.

Etiketler