Amazon, Fransa’daki Depolarını 19 Mayıs’tan İtibaren Yeniden Açmayı Planlıyor

Amazon Cuma günü yaptığı açıklamada, çalışma alanlarının 1 aydan fazla süredir kapalı kalmasına sebep olan koronavirüs koruma adımlarıyla ilgili bir anlaşmazlığı bitirmek adına, sendikalar ve çalışma konseyleriyle bir anlaşma imzaladığını; böylece Fransa’daki depolarını 19 Mayıs’tan itibaren kademeli olarak yeniden açmayı planladığını söyledi.

ABD’li e-ticaret devinin kalıcı ve geçici sözleşmeler ile yaklaşık 10.000 kişiyi istihdam ettiği Fransa’daki 6 deposu, COVID-19 salgını sırasında teslimatları kısıtlama emri veren (ihlalinde de ağır cezalara mahkum eden) mahkeme kararlarının ardından 16 Nisan’dan beri kapalı.

Amazon “Şu anda Fransız sendikaları ve çalışma konseyleri ile bu süreci tamamlıyoruz ve önümüzdeki günlerde Fransa’daki lojistik (fulfillment) merkezlerimizi tekrar açabilmek için umutluyuz.” dedi.

Bu yasal anlaşmazlık, SUD isimli ödünsüz bir sendikanın Amazon’un çalışanları COVID-19 salgınından korumak için yeterli çabayı göstermediğini belirttiği bir şikayetin arkasından geldi.

Şirket; IT ürünleri, sağlık ürünleri, gıda ve evcil hayvan gıdaları teslimatları dışındaki ürünleri kısıtlayan son Fransız mahkeme kararının, listede yer almayan eşyaların yanlışlıkla gönderilmesi halinde bile milyonlarca dolarlık para cezalarına yol açabileceğini söyledi.

Etiketler