İngiltere, Amazon’un Koronavirüs’ten Kötü Etkilenen Deliveroo’ya Yaptığı Hayat Kurtaran Yatırımı İçin Yeşil Işık Yaktı

Amazon.com Inc., yiyecek teslimat firması Deliveroo’ya önerdiği yatırım için İngiltere birleşme (merger) gözlemcisinden işlemlerin tamamlanabileceğine dair onay aldı.

Rekabet ve Piyasalar Kurumu (CMA) geçtiğimiz günlerde anlaşmanın detaylarını incelemesi üzerine yaptığı açıklamada, koronavirüs salgınının Deliveroo’nun işine zarar verdiğini söyledi. Normal zaman çizelgesine göre CMA, teklifin açıklanmasından bir yıl sonra; yani Mayıs ayının sonunda nihai raporunu yayınlamadan önce, şirketlerle gelecek ayın başlarında görüşmelerde bulunacaktı.

Düzenleyiciler, “Deliveroo yakın zamanda CMA’ya koronavirüs pandemisinin işlerini finansal olarak kötü etkilediğini ve bunun Amazon yatırımı olmadan piyasadan çıkacağı anlamına geldiğini bildirdi.” dedi.

Bu karar, Amazon’u 575 milyon dolarlık yatırımıyla İngiltere yiyecek teslimat pazarındaki varlığını yeniden kazanmasına yaklaştırıyor. CMA, Amazon’un kendi operasyonuna en baştan başlamasına ilişkin Amerikan şirketinin cesaretini kırarak, satın alımın rekabete zarar vereceği konusunda uyarıda bulundu 

Amazon Restaurants dağıtım birimini 2018’de kapattı.

CMA Haziran ayında Deliveroo’yla ilgili derinlemesine bir soruşturma başlatarak yatırımcıları sersemletti. Bu anlaşma kontrol hisselerini kapsamıyor ve yatırımcıların, startup gruplarının düzenleyicilerin müdahalelerinin en çok ihtiyaç duydukları anda sermaye açlığı çeken şirketlerin işini riske attığı uyarlarına yol açtı. 

En büyük teknoloji firmaları tarafından yapılan anlaşmalar konusunda daha sert bir çizgide olan düzenleyiciler, Amazon’a onay vermek için tavizler istedi. Bloomberg, Mart ayında CMA’nın Amazon’un bir kurul koltuğu bırakmasını veya Deliveroo’daki hissesinin büyüklüğünü azaltmasını istediğini bildirdi.

Düzenleyiciler, çalışanları hükümet tarafından kritik çalışanlar olarak belirlenen ve koronavirüs pandemisi sırasında savunmasız kalabilecek insanlara potansiyel bir can simidi olarak hareket eden şirketlere karşı alacağı kararların ne kadar zor olduğunu dikkate alıyor.

Etiketler