Google, ABD Federal Yetkilileri Tarafından Gelen Bir Talep Nedeniyle YouTube Reklam Gelirlerini İlk Kez Paylaştı

Google’ın ana şirketi Alphabet, 2006 yılında platformu satın almasından bu yana YouTube’un gelirini bu yıl ilk kez açıkladı. YouTube’un 2019’daki reklam geliri, 15 milyar $ ‘a ulaşarak Alfabet’in toplam 162 milyar $ gelirinin% 9’unu oluşturdu.

Geçtiğimiz haftalarda yayınlanan bir rapora göre; Alphabet Inc., ABD menkul kıymet düzenleyicilerinin Google ailesinden işletme hakkında daha fazla “nicel ve nitel” veri sunmasını istemesi sebebiyle bu yıl YouTube video hizmeti gelirlerini açıklamaya başladı.

Alphabet’in muhasebeden sorumlu genel müdür yardımcısı Amie Thuener O’Toole, 20 Aralık’ta ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’ndan (SEC) gelen talebe karşılık verdiği cevabında “Reklam işlerimizle ilgili önemli bir değişiklik olmamasına rağmen YouTube reklam gelirlerini ayrı olarak açıklayacağız.” dedi.

Bu cevap, geçen sene Ekim ayında SEC’nin kurumsal finans bölümünün şirketten önemli iş birimleri hakkında daha ayrıntılı bilgi sağlamaları için çeyrek raporlarını gözden geçirmelerini istedikleri bir talebe istinaden geldi.

SEC yetkilileri “YouTube’un mobil arama ve masaüstü aramaları arasında farklı büyüme ve para kazanma oranları olduğunu ve bu ikisinin farklı marjlara sahip olduklarını dikkate alıyoruz.” dedi. “Bu nedenle bunlar, yatırımcıların bu şirketi yönetim gözüyle görmelerini sağlamak için ayrı ayrı tartışılması gereken Google mülk gelirlerinin önemli alt bölümlerini veya bileşenlerini temsil ediyorlar.”

20 Aralık tarihli cevabında, Thuener O’Toole ayrıca Alphabet’in Google Cloud gelirleri büyüme oranını da “şu anda açıklanmasının gerekli olmadığını düşünseler de” açıklayacaklarını yazdı.

Geçen ay ilk kez ayrıntılı YouTube ve bulut biriminin verilerini sunan Alphabet, YouTube reklam gelirlerinin dördüncü çeyrekte geçen yıla göre %31 arttığını ve bulut biriminin %53 oranında büyüdüğünü söyledi.

Thuener O’Toole ayrıca, genellikle cihaz türüne göre reklam satmadıkları için reklam gelirini mobil veya masaüstü olarak ayırmayı anlamlı görmediklerini de ekledi.

Etiketler