TurboTax’ın Sahibi Intuit, Ücretsiz Vergi Hizmeti Sunan Rakibi Credit Karma’yı Satın Almak İçin 7,1 Milyar Dolar Verecek

Intuit, ücretsiz kredi puanı kontrolleri sunması ile bilinen Credit Karma’yı satın almak için anlaşma sağladı. Bu satın alma ile TurboTax, Quickbooks ve Mint’in sahibi Intuit; başka bir tüketici odaklı finansal ürün setini bünyesine katıyor. Ayrıca potansiyel olarak ciddi bir rakibi de yok ediyor: Credit Karma, 2017’den beri ücretsiz vergi beyannamesi hizmetleri sunuyor ve muhtemelen TurboTax’tan müşteri çalıyor.

Geçtiğimiz yıl boyunca Intuit, ücretsiz vergi beyannamesi ile uğraştığı için oldukça eleştirildi; IRS’ye ücretsiz vereceği sözünü verdiği ve müşterilerini ücretli ürünlere yönelttiği IRS’ye vaat ettiği bir vergi beyannamesi ürününü aktif olarak gizledi. Bu tarz politikalara sahip bir şirketin başka bir ücretsiz alternatifinin kontrolünü ele geçirmesi teorik olarak kötü bir haber.

Credit Karma’nın bu yıl halka açılması bekleniyordu. Bunun yerine, Intuit’in satın alımı için 7,1 milyar dolar nakit ve stok kabul etti. Anlaşmanın 2020’nin ikinci yarısında tamamlanması bekleniyor.

2007 yılında kurulan Credit Karma, kredi puanı kontrolleri gibi geçmişte genellikle ücretli olan ürünleri ücretsiz temel hizmetler olarak sunmasıyla ve bilgilerini aldıktan sonra müşterilere sunduğu ek finansal hizmetlerden para kazanmasıyla biliniyor. İş ortaklarından kredi kartları ve krediler sunup, ardından müşterileri bu hizmetlere yönlendirerek komisyon alıyor. Credit Karma, hizmeti için “her zaman ücretsiz olacak” sözü veriyor.

Etiketler