DigitalTalks Insurtech Buluşması – Sigorta Sektöründe Girişimci Olmak & Değer Yaratmak

DigitalTalks Insurtech Buluşması‘nın üçüncü oturumunda “Sigorta Sektöründe Girişimci Olmak & Değer Yaratmak” başlık sohbette Spirohome Genel Müdür Yardımcısı Berkay Gezen, B2Metric Kurucu Ortağı & CEO’su Murat Hacıoğlu, Digiform Genel Müdürü Özkan Küçük bizlerleydi.

Bu oturumdan kimi paylaşımları sizlere aktarmak istiyoruz:

Özkan Küçük

“Digiform’un hikayesi 90’lı yıllara dayanıyor. Tamamen işimiz insan gözünü simüle etmeye çalışmak. Kağıt üzerinden, doküman üzerinden veri okuma teknolojileri geliştiriyoruz. Kurucumuz Gürkan 90’lı yıllarda ÖSYM’nin ilk optik okuma yazılımını yapmıştır.”

“Digiform 2005 yılında kurulduktan sonra da doküman üzerinden veri okuma işlemiyle hayatına başlıyor. Son dört yılını da yatırım almış, Amerika’ya açılmış, orada ayrı bir şirketleşmiş yapıda ilerliyor diyebilirim. Bizim Digiform olarak üzerine kafa yorduğumuz nokta tasarruf; maliyet veya zaman tasarrufu.”

“Bir doküman var diyelim bunun üzerinde bir kontrol ihtiyacı veya onun üzerindeki datayı dijitalleştirip bir yere taşıma ihtiyacı var. İşte bu noktada biz Digiform olarak devreye giriyoruz. Ve bir dokümanın yarı dijital ya da analog olarak yer aldığı her sektörde bizim bir şekilde yer almamız mümkün.”

“Neredeyse sigorta sektörü de birinci sırada geliyor özellikle de sağlık tarafında. İş ortakları, anlaşmalı kurumlar, gelen ve giden evraklar derken ciddi bir data çıkarma ihtiyacı doğuyor. Tam bu noktada da biz devreye girip tasarrufu sağlayıp, eforu azaltmaya çalışıp onların dijitalleşme süreçlerinde ciddi bir şekilde yer alıyoruz.”

Berkay Gezen

“Spirohome bir sağlık teknoloji şirketi. Senin de dediğin gibi sağlık teknoloji girişimlerinde benim 15 yıllık bir geçmişim var. Son 3 yıldır da Spirohome adına hizmet veriyorum. Spirohome aslında bundan 5 yıl önce ODTÜ Teknokent’te iki mühendis Kerem Yaşar ve Merthan Öztürk tarafından kurulmuş bir şirket.”

“2017 yılında almış olduğu yatırımlar ile Spirohome dijital sağlık platformunu geliştirdi. Peki Spirohome nedir? Spirohome KOAH, astım gibi kronik solunum hastalıkları ile sağlıklı bireylerin solunum sağlığını takip etmek üzere kurulmuş olan dijital bir platformdur. Peki neden oluşuyor? Akciğer kapasitesini ölçen akıllı spirometre cihazları ile mobil uygulamalardan oluşuyor.”

“Klinik ve kişisel olmak üzere iki tip çözümümüz var. Klinik tip ürün daha çok doktorların, aile hekimlerinin, evde bakım şirketlerinin tercih ettiği aynı zamanda klinik araştırmalarda da kullanılabilen bir üründür. Kişisel tip ürün de kronik hastalıklara sahip olan kişilerin ya da sağlıklı bireylerin solunum kapasitelerini evde takip etmeleri için geliştirilmiş üründür. Peki daha önce spirometre yok muydu? Tabii ki vardı ama biz şöyle yola çıktık. Hastanelerde yüksek hassasiyetli çok güzel ölçümler yapan cihazlar var. Biz işte o hassasiyeti sağlayan teknolojiyi çok düşük maliyetlerde avuç içine sığabilecek hale getirdik. Ve geliştirmekte olduğumuz yazılımlarla da bunları mobil uygulamalar sayesinde hastaların olduğu yerde klinik hassasiyette ölçümlerinin yapılabileceği hale getirdik.”

Murat Hacıoğlu

“B2Metric yaklaşık 2 sene önce kuruldu. B2Metric’e perakende sektöründeki firmaların müşteri analizini doğru yapabilmelerine yönelik bir yapay zeka ama daha çok da makine öğrenmesi tabanlı bir analitik platform olarak başladık.”

“Biz hasar oranları yüksek olacak müşterileri mikro-segmentler düzeyinde anlık olarak raporlayabiliyoruz.”

““Yeni müşteri edinimi pahalı bir şey eldekini tutalım.” Biz o müşterisini doğru tanımlamasını sağlıyoruz ve elde tutma oranlarını %30’larda arttırabildiğimizi gördük.”

“Sigortaladıktan sonra hasar olana kadarki yaşam döngüsünde hem müşteriyi hem de diğer paydaşlarının data akışıyla beraber hareketlerini doğru ölçümlemelerini ve doğru anlayabilmesini sağlıyoruz.”

“Bizim odak noktamız danışmanlık değil. Yazılımımızı bırakıyoruz ve sonrasında o yazılımın çıktılarına dair belli aşamalarda danışmanlık veriyoruz ama baştan sonra danışmanlık modelinde değiliz. Bizim oynadığımız alan daha çok sigorta firmalarına müşterilerinin geri dönüşünü yani kaybettiği paranın geri dönüş oranını arttırmayı çalışıyoruz.”

Özkan Küçük

“Zor olanı yapmak lazım. Kolay olanı herkes yapıyor ve rekabet artıyor. Biz de zor olana odaklıyız. Zor olan da bizim dünyamızda kompleks dökümanlarla ve datalara oynamak.”

“Sigorta sektörü kendi ihtiyacını kendi üstüne dikmek zorunda. Biz de aynı stratejide ilerliyoruz. Herkesin ihtiyacını kendi üzerinde dikiyoruz.”

“Sigorta sektöründeki kurumların yaşadığı zorlukların bire bir aynısını biz de yaşayabiliyoruz. Akşamdan sabaha herkes değişimlere uyumlanmaya çalışıyor. Biz de o uyumlanmaları desteklemeye çalışıyoruz.”

“Kimi zaman şirketler, “Ne var biz de bunu yapabiliriz.” diyor. Belli kurumlarla rekabet halinde olduğumuzu hissediyoruz ve çekiliyoruz ama nihayetinde bir sene sonra tekrar görüşüyoruz. Keşke bir yılı boşuna harcamasak.” Bizim burada bir uzmanlığımız ve önemli bir tecrübemiz var.

Berkay Gezen

“Sağlık teknoloji şirketlerinin doğmasının sebebi de aslında normal sağlık sisteminin isteği. Popülasyon arttı, yaşam süreleri uzadı, hastalıklara çare bulundu şimdi bunların hepsini bir hastanenin içinde yapmaya çalıştığınızda çok maliyetli. Yazılım her zaman daha ucuz olacaktır.”

Etiketler