Hintli Paylaşımlı Yolculuk Firması Ola, 10 Şubat’ta Londra’da Faaliyete Geçecek

Geçen yıl şehirde bir ofis açtıktan sonra, Hintli paylaşımlı yolculuk firması Ola, resmi olarak 10 Şubat’ta Londra’da faaliyete geçeceğini açıkladı. Londra, paylaşımlı yolculuk hizmetleri için dünyanın en büyük pazarlarından biri ve bu genişleme; Ola’nın şirket olarak uluslararası stratejisi olarak başka bir SoftBank portföy şirketi olan Uber ile rekabetini büyütme konusunda önemli bir adım.

Ola, Kasım ayından bu yana 20.000’den fazla sürücüyle imza attığı Londra’da “ilk günden itibaren tam olarak faaliyete geçeceğini” söyledi.

Bugüne kadar yaklaşık 3,5 milyar dolar yatırım alan şirket, platformunun sürücüler ve müşteriler için 7/24 yardım hattı ve uygulama içi acil durum düğmesi gibi bir dizi güvenlik özelliği sunduğunu vurguladı.

Güvenlik, özellikle Birleşik Krallık’ın başkentinde olmak üzere dünyanın dört bir yanında hassas bir konu ve bu, Ola’nın geçen yıl Temmuz ayında lisansı aldıktan ve 2018’de bölgeye girdikten sonra şehirde faaliyete geçmesinin neden bu kadar uzun sürdüğünü açıklayabilir.

Agresif genişleme arayışında güvenlik yönergelerine uymamak, Uber’in Londra lisansına mal oldu. Yerel düzenleyici TfL, Amerikan devinin özel kiralık operatörler için “yeterli ve uygun” gereklilikleri karşılamadığına karar verdikten sonra geçen yılın sonlarında – ikinci kez – Uber’in lisansını iptal etti.

Ola, “düzenleyiciler ve yerel yetkililerle işbirliğine dayalı yaklaşımının yanı sıra güvenliğe, endüstriye yön veren ve küreselleşmiş en iyi yöntemlere odaklanacağını” söyledi.

Ek olarak Ola, sürücüleri platformunda teşvik etmek için altı hafta boyunca hiçbir komisyon talep etmeyeceğini söyledi. Şirket, Uber gibi; bir yolcu tarafından ödenen son ücret için kabaca %20 ila %25 komisyon almakta. (Ayrıca, lansmandan sonraki ilk hafta kaydolan yolculara 25 pound değerinde yolculuk kredisi sundu.)

Ola International Başkanı Simon Smith, platformun 2018’de İngiltere’de başlatıldığından beri “son derece olumlu” tepkiler aldığını söyledi. Startup; İngiltere’de Birmingham, Coventry ve Warwick gibi şehirler de dahil olmak üzere son çeyrekte çift haneli büyüme kaydettiği 28 kentte faaliyet gösteriyor.

“Londralılar için kaliteli ve güvenilir bir hizmet oluşturmak amacıyla sürücülerle yakın bir şekilde çalışıyoruz. Londra’da lansman yapmak bizim için önemli bir kilometre taşı ve tüm müşterilerimiz için birinci sınıf bir deneyim sunmak istiyoruz.” dedi.

Dünyanın en kazançlı pazarlarından biri olan İngiltere başkentindeki açılım, bugüne kadar 11.000’den fazla sürücü ortağıyla İngiltere’de yaklaşık 3 milyon yolculuk sağlayan Ola için önemli bir adım. Yıllar boyunca Ola, Avustralya ve Yeni Zelanda’ya da açıldı. Şirket, 250’den fazla şehirde faaliyette olduğunu açıkladı.

Etiketler