Japon Kent Sıfır Atık Statüsünü Kazanmaya Çok Yakın

Birçok şehir nihayetinde sıfır atık statüsüne ulaştığından bahsediyor, ancak Japonya’nın güneybatısında bulunan 1.400 kişilik küçük bir kasaba olan Kamikatsu, ülkedeki ilk sıfır atık kent olacak. 1995 yılından bu yana Kamikatsu, sakinlerine elektrikli kompost makinesi ve kompost kutuları satın almak için sübvansiyonlar veriyor ve 2003 yılında kent, Japonya’da ‘sıfır atık beyanı’ yapan ilk kent oldu.

Kamikatsu sakinlerinin her biri sıfır atığı ciddiye alıyor. Organik olmayan atıklar evde yıkanıyor ve Hibigatani Atık ve Kaynak İstasyonuna götürülüyor. Burada sakinler atıkları alüminyum kutular, çelik kutular, kağıt kartonlar ve kağıt el ilanları dahil olmak üzere 34 ayrı kategoriye ayırıyor. Kentin atıklarının yaklaşık yüzde 80’i artık geri dönüştürülüyor, yeniden kullanılıyor veya kompostlanıyor.

Kasabada ayrıca insanların giyim ve mobilya gibi eşyalarını artık istemedikleri ve diğer eşyalarla değiştirebilecekleri bir “kuru-kuru” (döngüsel) mağaza var. Her yıl mağazaya 15 tondan fazla ürün getiriliyor ve yerel bir fabrika (oyuncak ayılar gibi) bazı ürünleri eski malzemelerden üretiyor.

2016 yılında Kamikatsu, mağazaları sertifikalandırmak ve müşterileri de sertifikalı işletmeleri tercih ederek ödüllendirmeye teşvik etmek için bir “Sıfır Atık Akreditasyon Sistemi” çıkardı. Sıfır Atık Akademisi de sıfır atık yaşam tarzı yaşamak isteyen sakinlere tavsiye ve yardım sunuyor. Kent, atık yönetimi için her yıl yaklaşık 50.000 euro harcıyor ve geri dönüşümden 26.000 euro kazanıyor, bu da maliyetlerin dengelenmesine yardımcı oluyor.

Etiketler