Çalışanların Çalışma Ortamında İstedikleri Tek Şey

Kombucha çaylarını ve sağlıklı yaşam odalarını unutun. Çoğu ofis avantajı abartılıyor. Şimdi bu konuda hemfikirsek, çalışanlar bir işyerinde ne istiyor?

Ticari emlak ve yatırım şirketi CBRE’nin yeni bir raporuna göre cevap oldukça basit: dışarıyı görmek istiyorlar. Bu kadar!

Birçok ofis açık hava manzarası ve doğal ışıktan yoksun. Ve insanlar biyofilik (doğasever) olduğu için, doğamız gereği doğayla bağlantı kurmaya çalıştığımız için, hayatta kalmak için masalarımızın (ve ekranlarımızın) ötesinde bu dünya manzalarına ihtiyacımız var.

CBRE, insan kaynakları danışmanlık şirketi Future Workplace ve akıllı bina teknoloji şirketi View Inc. tarafından yürütülen bir araştırmayı analiz etti. Deneklerden işyeri olanakları ve bu unsurların işlerine katılım düzeylerini nasıl etkilediği ile ilgili soruları cevaplamaları istendi. Ankete katılanların %53’ü en çok doğal ışığa ve doğa manzaralarına değer verdiklerini söylediler – bunun “fitness merkezleri ve oyun odaları gibi olanakların çok üstünde” olduğunu belirttiler. Doğal ışık ve manzaralardan sonra en önemli özellik tesis bünyesindeki bir kafe ya da restoran (%44), sonrasında ise güzel bir mutfak (%37).

Belki de şaşırtıcı olmayan bir şekilde, en değerli olanaklar da kıt. Raporda, “Çalışanlar doğal ışık ve manzaraya en yüksek değeri vermiş olsalar da, bunlar aynı zamanda çalışanların mevcut ortamlarında en memnun olmadıklarını bildirdikleri alanlar.” diyor.

Peki ana fikir? Şirketler yetenekli çalışanları almak ve bunları korumak istiyorlarsa langırt masalarını atlamalı, üzerine düşünülmüş kat planlarına daha fazla zaman ve para harcamalılar. CBRE’nin İşyeri Uygulaması Kıdemli Genel Müdürü Damla Gerhart yaptığı açıklamada, “Bir işyerinin fiziksel düzeni ve olanakları, bir şirketin çalışanları için verdiği değeri gösterebilir ve bunu güçlendirebilir.” dedi ve ekledi: “Özel ofisleri pencerelerden uzak tutmak, bu şekilde de çalışma alanının çoğunun dış mekan manzarasına sahip olması tüm çalışanlar için dikkate değer.

Etiketler