Glovo, Orta Doğu’dan ve İki Latin Amerika Pazarından Çıkıyor

Yeni yıla gireli daha 1 ay olmamışken, yemek teslimatı sektöründe büyük gelişmeler oluyor. İspanya merkezli Glovo, 2021 yılına kadar karlılık sağlamak hedefinin bir parçası olarak dört pazardan çıktığını açıkladı.

Glovo çıkış yaptığı dört pazar; Türkiye, Mısır, Uruguay ve Porto Riko.

Bu çıkışlar, uygulamanın kullanım alanını 22 pazara düşürdü. Glovo; Güney Amerika, Güney Batı Avrupa, Doğu Avrupa ve Afrika’ya odaklanmış durumda.

İlginçtir ki Glovo, Abu Dabi devlet yatırım şirketi Mubadala tarafından yönetilen son dönemdeki finansman turuna rağmen, Orta Doğu’ya veda ediyor. (Geçen ay bölgesel genişlemenin Mubadala’nın yatırım tezinin bir parçası olmadığını söylediler.)

Glovo’nun kurucu ortağı ve CEO’su Oscar Pierre, yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Bu çok zor bir karar oldu. Ancak stratejimiz her zaman büyüyüp kendimizi zirvede tutabileceğimiz pazarlara odaklanarak; Glover’lar, müşterilerimiz ve iş ortaklarımız için birinci sınıf kullanıcı deneyimi ve değer sağlayarak bulunduğumuz pazarlarda en iyi iki yemek teslimatı oyuncusundan biri olmak.”

Pierre, “Bu dört pazardan ayrılmak, Güney Batı ve Doğu Avrupa, Latin Amerika ve diğer Afrika pazarlarındaki liderlik konumumuzu daha da güçlendirmemize ve 2021 yılı başında karlılık hedeflerimize ulaşmamıza yardımcı olacak.” diye ekledi.

Glovo, uygulamasının dört pazarda “birkaç hafta daha” çalışmaya devam edeceğini belirterek “bu geçiş boyunca kuryeler, müşteriler ve iş ortaklarına destek ve tavsiyeler” sunulduğunu söyledi.

Bu karar ile Glovo faaliyet gösterdiği 306 kentin 8’inden çekilmiş oldu.

Ayrıca, bu sekiz şehrin toplam satışlarının 2019’da şirketin toplam satışının %1,7’sini oluşturduğunu söyledi – bu da bu çıkışın büyük bir gelir darbesi anlamına gelmediğini gösteriyor.

Etiketler