Sürücüsüz Teslimat Araçlarına Artık Kaliforniya Sokaklarında İzin Veriliyor

Geçtiğimiz Cuma itibarıyla Kaliforniya, resmi yollarda daha geniş ölçekte otonom araçlara izin veriyor.

Bu eyalette DMV’nin (Motorlu Araçlar Departmanı) hafif, sürücüsüz dağıtım araçlarına izin veren yeni düzenlemeleri mevcut. Bu düzenlemeler pizzadan şarküteriye kadar her şeyi teslim eden küçük teslimat botlarını içeriyor.

Kaliforniya merkezli bir robot şirketi olan Nuro, şirin görünümlü bir teslimat botu ile izin başvurusunda bulunmayı dört gözle bekliyor. Bu bot tamamen elektrikli, gözlere benzeyen farlara sahip bir golf arabasının boyutunda bir otonom araç.

Şirket; bunun gibi küçük, düşük hızlı araçlar için yolcu taşıyan araçlardan daha az güvenlik endişesi olduğunu söylüyor. Houston, Teksas ve Scottsdale-Arizona’da halihazırda denemeler yapıyor; Golden State’de de başlamak istiyor.

Nuro Hukuk ve Politikalar Genel Müdürü David Estrada, “Kaliforniya, en kalabalık eyalet olarak, en çok insana hizmet edebileceğimiz ve potansiyel olarak en hızlı şekilde işin büyüyebileceği bir yer.” dedi.

Nuro, bavul boyutunda küçük arabalara kadar değişen sürücüsüz dağıtım araçlarıyla ilgilenen birçok şirketten sadece bir tanesi. İnsan emeği yapılan teslimat masraflarının büyük bir kısmını oluşturuyor ve bu şirketler bunu kesmenin yollarını arıyorlar.

Kaliforniya’nın yeni yasaları hala büyük araçları engelliyor. Dolayısıyla, sürücüsüz büyük araçları test eden şirketler Arizona’ya ve izin veren diğer eyaletlere bağlı kalmak zorunda.

Etiketler