Waymo, Rakibi Uber’e Geçen Çalışanlarına Karşı Daha Büyük Bir Mükafat Aldı

Alphabet Inc’in şirketi Waymo, geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada yargı hakemlerinin rakipleri Uber Technologies Inc.’e giden iki eski çalışanına karşı 128 milyon dolarlık tazminat kararının yanı sıra açıklanmayan yasal maliyetleri ve faizi kesinleştirdiğini söyledi.

Karar, otonom araç teknolojisinin geliştirilmesi konusunda Waymo ile çok yönlü bir yasal savaşta olan Uber’in son yenilgisi. Geçen yıl, Uber iki çalışanla yapılan tazminat anlaşmalarının bir parçası olarak kararın tüm sonucunu ödemek zorunda kalabileceğini söyledi. Şirket yorum taleplerine hemen cevap vermedi.

2016’da Waymo Google’dan ayrıldı. Google o yıl mühendis Anthony Levandowski ve iş lideri Lior Ron’un Waymo çalışanlarını ve teknolojisini Uber’e getirirken çeşitli sözleşmeleri ihlal ettiğini iddia etti.

Geçtiğimiz Mart ayında Levandowski’nin 127 milyon dolardan sorumlu bulunduğu bir ara karar verildi. Levandowski ve Ron, önceki açıklamalara göre 1 milyon dolardan ise birlikte sorumlu tutuldu.

Ron Uber’de çalışmaya devam ediyor. Şirket Levandowski’yi 2017’de kovdu ve geçen yıl kendisinden geri ödeme istediğini söyledi. Levandowski’nin avukatları yorum taleplerine hemen cevap vermedi.

Waymo, Uber’in %0,34’lük hissesini almak ve Uber’in Waymo teknolojisini serbestçe kullanımını durdurmak konusunda Uber aleyhine açtığı ilgili davada anlaşma sağladı.

Levandowski, Google’ın otonom araba çabalarının ticari sırlarını çalmakla suçlandığı federal iddianameyle ayrı olarak mücadele ediyor.

Etiketler