Aşırı Minimalizm: Olimpik Sporcular Karton Yataklarda Uyuyacaklar

Bir sporcunun Olimpiyat Oyunlarında madalya için yarışmadan önce ihtiyacı olan en önemli şeylerden biri iyi bir gece uykusu. Bu yıl Tokyo 2020 Oyunları sırasında Sporcu Köyü kompleksinde iyi bir uyku çekmek isteyen yarışmacıları ilginç bir şey bekliyor: karton yataklar.

Geri dönüştürülebilir mukavvadan yapılmış yataklar, Tokyo’nun kötü şöhretli savurgan bir olay olan oyunları daha sürdürülebilir hale getirme yönündeki çabalarının bir parçası. Kasım 2018’de Tokyo Olimpiyat ve Paralimpik Oyunlar Düzenleme Komitesi beş ana temalı bir sürdürülebilirlik planı yayınladı. Bunlardan biri “satın alınan ürünlerin ve malların %99’unu yeniden kullanmak veya geri dönüştürmek”. Bu, telefon gibi küçük elektronik mallardan toplanan altın, gümüş ve bronz ile üretilecek madalyaları da içeriyor. Bu tema karton yataklar ve polietilen yataklarla devam ediyor: Oyunlardan sonra geri dönüştürülecekler.

Rahat olup olmadıklarına gelince: Henüz belirsiz, ancak bu yataklar farklı vücutlara ve uyku stillerine uyum sağlamak için tasarlandı. Japon şirketi Airweave tarafından geliştirilen yataklar modüler ve üç parça olarak geliyor; böylece sporcular üst, orta ve alt vücut için tercih ettikleri sertliği ayarlayabiliyorlar. Yatak 210 cm x 90 cm ölçülerinde; 20 cm uzatıcı eklenerek özellikle uzun boylu sporcular için de değiştirilebiliyor.

Hafif tasarım yatağın hareket etmesini kolaylaştırıyor. Sporcular Köyü genel müdürü Takashi Kitajima’ya göre, karton çerçeve 200 kg ağırlığa dayanabiliyor. Kitajima, sporcuların herhangi bir kutlama anında yatağa atlaması durumunda yatağın kırılacağını, ancak bunun herhangi bir ahşap yapı için de geçerli olduğunu ekledi. Yatağın diğer hareket türlerine nasıl dayanacağı hakkında başka bir şey söylenmedi.

Tokyo Komitesinin etkinliği sürdürülebilir hale getirme konusundaki geniş çabaları kapsamında karton yatak önemsiz bir detay gibi görünse de, birçok önemli ilk adım arasında yer alıyor. Olimpik köyler, mekanlar, arenalar ve onların çalışması için inşa edilen tüm altyapı; temelde dünyanın en büyük, en pahalı etkinliklerinden biri. Geçici olarak büyük miktarlarda insanı tutacak şekilde inşa ediliyorlar ve daha sonra eski ihtişamın kalıntıları olarak kalıyorlar. Bu geri dönüştürülebilir yataklar çok önemli değilmiş gibi görünebilir, ancak tasarımları performansa ve gezegene öncelik veriyor. Olimpik ruh da bu değil mi?

Etiketler