Yeni Yıl Gecesinin Zirvedeki Konaklama Sayısı Airbnb’nin Büyüyen Hacmini Gösteriyor

2019, halka açılan genç teknoloji şirketleri için zor bir yıl olmasına rağmen; 2020 de Airbnb gibi bazı yüksek profilli halka arzların olabileceği bir sene. Otel endüstrisinin son yıllardaki en büyük kabusu haline gelen pazaryeri bugüne kadar 4,4 milyar dolardan fazla fon sağladı ve şu anda 30 milyar dolardan fazla bir değere sahip.

Geleneksel otellere alternatif olarak uygun fiyatlı ve kısa süreli yaşam alanları sunmak için üç okul arkadaşı tarafından 2008 yılında AirBed & Breakfast olarak kurulan Airbnb, hızla seyahat endüstrisinde devrim yaratarak ve dünyadaki birçok metropolün yüzünü (iyi ve kötü anlamda) değiştirerek çok daha fazlasına dönüştü. Eleştirmenler Airbnb’nin Barselona veya Lizbon gibi popüler turistik yerlerin şehir merkezlerini uluslararası gezginler için tema parklarına dönüştürdüğünü, kira fiyatlarını artırarak yerli halka yer bırakmadığını iddia ederken; şirketin hizmetinin hayranları, Airbnb’yi bütçeye uygun ve genellikle otellere daha çekici bir alternatif olarak görüyorlar.

Airbnb tarafından paylaşılan ve gazeteci Jon Erlichman tarafından Twitter’da bildirilen verilere dayanan aşağıdaki grafik, Airbnb’nin rekorlar kıran büyümesini ve konaklama endüstrisi için yılın en büyük gecesi olan yılbaşı gecesi için tahmin edilen konaklama sayısını gösteriyor. Şirket, 5 yıl önce sadece 540.000 olan “yılbaşı gecesi Airbnb ile konaklayan kişi sayısının” 2019’da 4,5 milyon olmasını bekliyor.

Etiketler