Bu Prototip Su Altında Sınırsız Zaman Sunuyor

Avusturya’da üretilen “ExoLung “ isimli yeni bir prototip, dalgıçların süresiz olarak su altında nefes almasına izin veriyor. Dalgıcın yüzme hareketleri kuru havayı yüzeyden çekiyor ve dalgıç yüzmeye devam ettiği sürece solunum için hava akışı sağlanıyor.

Basınçlı hava kullanan klasik sualtı ekipmanının aksine, ExoLung havayı yüzeyden bir hortumla çekiyor. Hortumun bir ucu suyun üstünde kalmasını sağlayan bir şamandıraya,  diğer ucu dalgıç tarafından giyilen bir hava çanına bağlanıyor. Hava çanının sert kabuğunun içinde, dalgıç ayaklarındaki kayışlara tutturulmuş katlanabilir bir su kesesi bulunuyor.

Dalgıç bacaklarını uzattıkça kayışlar su kesesini çekiyor, yüzeyden temiz havayı çekiyor ve hava çanından suyu çıkarıyor. Dalgıç bacaklarını geri çektiğinde ise kayışlar gevşiyor ve su basıncı havayı içeri itiyor, bu hava daha sonra normal olarak solunabiliyor.

Tüm ExoLung sistemi 3,5 kg’dan daha hafif ve sadece 40 x 30 x 20 cm ölçülerinde taşınabilir bir küp içinde, tüplü ekipmandan çok daha taşınabilir durumda. Tüplü dalışın aksine, ExoLung kullanmak için hiçbir sertifikaya ihtiyaç yok. Bu da su altında zaman geçirmek isteyen ancak derin dalışın masrafları ve tehlikelerinden çekinenlerin ilgisini çekiyor.

Etiketler