Tesla Berlin Yakınındaki Alman “Gigafactory”si İçin Arazi Anlaşmasına Yakın

Tesla, Berlin’deki Avrupa “gigafactory”sini inşa etme planında ilerleme kaydettiğini bildirdi. Elon Musk tarafından yönetilen otomobil üreticisi, Brandenburg’daki devlet görevlileriyle Berlin’in hemen dışındaki Gruenheide’de yaklaşık 740 dönümlük araziyi güvence altına almak için sözleşme üzerinde çalışıyor. Hükümet sözleşmeyi şimdiki yazıldığı haliyle kabul etti ve şu anda Tesla’nın son imzasını bekliyor.

Sözleşmenin yanı sıra, Tesla ayrıca fabrika binasının etkilerini belirleyen yerel çevre izleme yetkililerine zorunlu belgeleri sunarak temel atma izni için gerekli adımları attı.

Musk, Kasım ayındaki bir ödül töreninde şirketin Avrupa fabrikasının yeri olarak Berlin’in hemen dışında bir alan seçtiklerini açıkladı. Konum, uzun yıllardır yapım aşamasında olan ve Berlin’in eskimiş ve sıkışık Tegel havaalanının yerine geçecek olan Yeni Berlin Havaalanı’na yakın.

Berlin Fabrikası, yakında çıkacak olan Tesla Model Y Kompakt SUV başta olmaz üzere araç üretecek, ancak Musk’ın Twitter’dan açıkladığına göre pil ve güç aktarma organları da yapılacak. Sonuç olarak, yeni tesis yılda 10.000 kişiye kadar istihdam sağlayabilir ve yılda 500.000’e kadar yeni araç üretebilir.

Etiketler