Maersk Konteyner Şeklinde Devasa Bir Gemi Aküsü Geliştiriyor

Maersk, güç sağlamak amacıyla herhangi bir gemiye yerleştirilebilen 600 kWh kapasiteli bir akü geliştirmek için Trident Maritime Systems ile ortaklık kurdu. Akü, Aralık ayında Maersk Cape Town’da bir deneme çalışmasında kuruluyor.

Yalnızca akü gücü kullanarak ticari deniz taşıtlarını kullanmak teknik olarak mümkün değil. Ancak, akü sistemleri gemideki elektrik sistemlerini çalıştırmak için kullanılabilir. Bu, dizel motorlu jeneratörlerin çalışmasını önler ve genel yakıt tüketimini azaltır. Akü ayrıca jeneratörler için, bir itici (pervane) operasyonunda olduğu gibi, elektrik yükündeki hızlı değişimler sırasında ekstra güç sağlamak için de kullanılacak. Akü sistemi daha sonra yedek güç sağlamak için kullanılabilir ve sürekli bir güç kaynağı sağlayarak güvenilirliği artırır.

Cape Town’un ​​yerleşik atık ısı geri kazanım sistemi, pillerin şarj edilmesini sağlar. Sistem aküyü (başka türlü boşa gidecek olan) ana itiş için egzoz gazı sisteminden çıkan ısı enerjisiyle şarj eder. Bu da akü sisteminin genel verimliliğini artırır.

Maersk Operasyon Direktörü Søren Toft’a göre, Maersk’in 2050 yılına kadar karbon-nötr hale gelme hedefi bulunuyor.

Etiketler