Londra Yeraltındaki Fazlalık Isıyı Evleri Isıtmak İçin Kullanacak

Islington Council, TFL Underground ve mühendislik firması Ramboll arasındaki ortak bir proje, Londra Islington bölgesindeki evleri ısıtmak için Northern Line’ın fazla ısısını kullanmayı planlıyor.  Proje, mevcut ısıtma hizmetlerine daha ucuz, daha yeşil bir alternatif sağlamayı amaçlıyor.

Ramboll Lucy Padfield’deki bölge ısıtma direktörü, “Kentsel bölge ısıtma sistemlerine bağlı olarak büyük ölçekte ısının bu şekilde kullanılmasının, İngiltere’nin ısıtma enerjisi talebini dekarbonize etmede önemli bir rol oynayacağına inanıyoruz.” dedi.

Isının ana kaynağı, Northern hattından fazlalık ısıyı çıkaran havalandırma şaftı “Bunhill 2”den geliyor. Mühendislik firması Ramboll, şafttaki fazlalık ısıyı almak için bir ısı pompası tasarladı. Bu daha sonrasında yaklaşık 70 dereceye kadar ısıtılacak ve yerel bölgeye ısı ve sıcak su sağlayacak şekilde Islington’ın ısı ağına yönlendiricek.

Yaz aylarında ise bu işlem tersine dönecek. Havalandırma şaftı ısı çıkarmak yerine metro tünellerine soğuk hava pompalamak için kullanılacak.

Proje, Islington Council’in Bunhill Heat and Power planının ikinci bölümünü oluşturuyor. Mevcut ağ; yerel belediye meclisini, okullar ve bir eğlence merkezi dahil olmak üzere 700 evi ısıtıyor. Önümüzdeki birkaç ay içinde tamamlanacak olan bu ikinci aşama, bu kış kentteki 450 evi daha ısıtmayı hedefliyor.

The Greater London Authority, Londra’da şehrin ısı talebinin %38’ini karşılayacak kadar ısı israfı olduğunu tahmin ediyor. İngiltere hükümeti, 2025 yılına kadar tüm evlerin düşük karbonlu enerji kullanılarak ısıtılmasını hedefliyor.

Etiketler