Bu Girişim, Plastik Çöplerden Dayanıklı İnşaat Malzemeleri Üretiyor

Üretim şirketi Jagruth Tech, plastik atıkları çok dayanıklı yapı materyallerine dönüştürüyor. Hindistan’ın Karnataka bölgesindeki çeşitli yerel ve bölgesel atık yönetimi şirketleriyle çalışan Jagruth Tech, binlerce ton plastiği ve diğer çevre kirletici maddeleri atık sahasından ayırıyor. Birleştirilmiş ham madeler; kaldırım taşı, tuğla ve diğer yapı ürünlerini oluşturuyor.

Her parça, 120 dereceye kadar sıcaklığa ve 21 tona kadar basınca dayanabiliyor. Bu ürünler yalnızca dönüştürülmüş atık materyalleri kullanıyor ve çimento kullanmıyor. Ayrıca, en az 10 yıl boyunca iyi durumda kalacak şekilde tasarlanan ürünler onarılabiliyor da. Onarımlarda aynı atık materyal birleşimini kullanıyor.

Hindistan’ın kirliliğinin büyük kısmı çöp yakımından kaynaklandığından dolayı şirket yerel havayı temizleme konusunda önemli bir rol oynuyor. Hem ticari hem de özel müşterilere yönelik üretim çalışmalarının yanı sıra Jagruth Tech, Hindistan’ın Waste to Wealth Plastic Recycling kampanyasını destekliyor. Şirketin gelişim planları arasında 3D yazıcı lifleri üretimi yapmak ve yapı ürünlerinin büyük ölçekli ticari üretimine başlamak yer alıyor.

Plastik o kadar çok ki, çok fazla ürün ve materyal bunu kirliliği ve israfı azaltma aracı olarak kullanıyor. Bu tür atıklara yönelik büyük ölçekli uygulamaların, evsizlik gibi sorunların çözümünde rol oynayacağını düşünmek ilginç olabilir.

Etiketler