Dünyanın En Büyük Otel Zinciri Olan Marriott, Tek Kullanımlık Plastik Banyo Malzemelerini 2020 Yılına Kadar Ortadan Kaldırmayı Planlıyor

Dünyanın en büyük otel zinciri, çevresel etkilerini azaltmak için çalışıyor. Marriott International, yaptığı açıklamada 2020 yılının Aralık ayına kadar küçük plastik banyo şişelerini ortadan kaldıracağını söyledi.

Dünya genelinde 7.000’den fazla otel işletmekte olan Marriott, tüm tek kullanımlık şampuan, saç kremi ve duş jeli şişelerini pompa şişeler ile değiştirmeyi planladığını belirtti.

Bu duyuru, geçtiğimiz ay minik banyo malzemelerini 2021 yılına kadar 5.600‘den fazla otelden çıkarmayı planladığını belirten Holiday Inn ve ana şirketi InterContinental Hotels’in girişimlerini anımsatıyor. Geçtiğimiz yıl Walt Disney Co. otellerde ve yolcu gemilerinde yeniden doldurulabilir banyo malzemelerine geçiş yaparak misafir odalarında plastikleri %80’e kadar azaltma sözü verdi.

Marriott, Kuzey Amerika’daki mülklerinin 1.000’den fazlasının şimdiden bu geçişi yaptığını söyledi. Amaç, yıllık olarak yaklaşık 500 milyon plastik şişenin atık depolama alanlarına girmesini önlemek. Otel zincirine göre bu, yıllık %30’luk bir azalma.

Marriott International’ın başkanı ve CEO’su Arne Sorenson, “Bu, bir yıldan fazla bir süre içinde tek kullanımlık plastiklerin azaltılmasını amaçlayan ikinci küresel girişimimizdir ve bu girişim, otellerimizin çevresel etkilerini azaltmanın yollarını bulmaya olan inancımızın ne kadar önemli olduğunun altını çiziyor.” dedi. “Bu bizim için çok büyük bir öncelik.”

Otel zinciri, büyük ve pompa kapaklı şişelerden bir tanesinin 10 ila 12 arasında minik, tek kullanımlık ve büyük bir kısmı geri dönüştürülmeyen şişeyle aynı miktarda ürün içerdiğini belirtti.

Dünyanın dört bir yanındaki otel zincileri yakında buna ayak uydurmak zorunda kalabilir. Kaliforniya’daki kanun yapıcılar, otellerin küçük şampuan şişelerini kullanmalarını yasaklamayı düşünürken, Avrupa Birliği 2021 yılına kadar çatak, bıçak ve tabak gibi tek kullanımlık plastik ürünleri yasaklıyor.

Problemi çözmeye yönelik küresel çabalara rağmen, petrol ve gaz şirketlerinin petrokimya üretimini ikiye katlamasıyla önümüzdeki yıllarda plastik kullanımının artması bekleniyor. Çevreyle ilgilenen birçok aktivist, ABD’nin plastik üretimini tamamen durdurması gerektiğini söylüyor.

Bilim insanları, okyanuslarımızdaki plastik atıklarının artan tehlikeleri konusunda uyarıda bulundular çünkü plastik atıklar deniz besin zincirine dahil oluyor. Geri dönüşüm sadece kısmi bir çözüm çünkü çoğu ürün geri dönüştürülebilir değil ve plastiğin çözünmesi yüzlerce yıl alıyor.

Son yıllarda dünyanın dört bir tarafında ölü deniz hayvanlarında büyük miktarda plastik atık bulundu. Geçtiğimiz günlerde, Tayland’da viral hale gelmiş sevilen bir dugong plastik atıkla dolu bir mideyle hayatını kaybetti.

Etiketler