Ikea, Piyasadan Toplatma Olayından Bir Yıl Sonra Yeni Evcil Hayvan Ürünleri Piyasaya Sunuyor

Ikea, tarihi boyunca on milyonlarca ürünü piyasadan toplatmıştı; bazı durumlarda ise bunun nedeni çocukların ürünler tarafından zarar görmesi veya öldürülmesiydi. Geçtiğimiz yaz ise iki köpek başını suyu tutan kubbe benzeri rezervuar içine sıkıştırarak can verdikten sonra, İsveç mobilya devi su dağıtımı yapan bir evcil hayvan kabını piyasadan toplattı.

Bu ürün, 2017 yılında piyasaya sürülen ve Ikea’nın risk değerlendirme ekibi ile birlikte çalışan eğitimli veteriner Barbara Schäfer ve tasarımcı Inma Bermudéz tarafından geliştirilen evcil hayvanlara yönelik Ikea serisi Lurvig’in bir parçasıydı. Geçtiğimiz günlerde şirket, Lurvig serisine yeni ürünler ekleyeceğini açıkladı.

Bu yeni ürünler arasında, markanın Kallax raf ünitesine yerleştirilen 4.99 dolarlık sevimli bir kedi evi bulunuyor. Yolculuk sırasında atıştırmak veya bir şeyler içmek için harika olan 1.99 dolarlık bir seyahat kasesi ile 24,99 dolarlık evcil hayvan taşıma çantası bulunuyor. 5 ila 19.99 dolar arasında değişiklik gösteren çok çeşitli minderler bulunuyor. Evcil hayvanınızın daha da lüks şekilde uyuması için ise 15 dolarlık bir örtü ve 27 dolarlık bir çerçevesi olan 49.99 dolarlık bir yatak bulunuyor.

Bu yeni seride, birçok yiyecek ve su kabı da bulunuyor fakat geçtiğimiz yaz çıkan ölümcül kaseden çok daha basitler: birçok boyutu bulunan ve paslanmaz çelikten yapılan yuvarlak kaplar.


Bu yeni ürünleri tasarlayanlar da yine Bermudéz and Schäfer oldu. İkili, hedeflerinin öğeleri bir evcil hayvanın bakış açısına göre tasarlamak olduğunu söyledi. Örneğin, kediler sıcak kumaşlar üzerinde temiz ve kapalı alanlarda uyumayı severler; köpekler ise sahiplerine yakın oldukları sürece yattıkları yeri pek önemsemezler. Bermudéz and Schäfer, kediler boyunları yüksek bir pozisyondayken yemek yedikleri için uzun ve seramikten yapılan bir kedi kabı yaratırken, farklı pozisyonlarda yemek yiyebilen köpekler için esnek bir seyahat kabı yarattı.

Schäfer, “En büyük zorluk evcil hayvan ürünlerini insanlaştırmak değil.” diyor. “Hayvanların doğal ihtiyaçlarını ve davranışlarını başlangıç noktası olarak kullanmak gerçekten önemli. Sonrasında stil ve form gibi “insan ihtiyaçlarımıza” uyan bir ürün tasarlayabiliriz.”

Şirket piyasadan toplatma konusunu veya söz konusu tehlikeli köpek kasesi konusunu doğrudan ele almamış olsa da Ikea’nın açıklaması ayrıca ürün güvenliğine değinmeyi de hedefliyor. Bunun yerine, köpeklerin çiğnerken kedilerin tırmalaması gibi farklılıkları işaret ederek materyallerin dayanıklılığına odaklanıyor. Açıklamada ayrıca çocuk güvenliği üzerinde de durulduğunu söyleyebiliriz: “Evcil hayvanlar genellikle evde çocuklar ile yaşıyor, bu nedenle ürünlerin çocuklar için de güvenli olduğundan emin olmak için kontrollerimizi gerçekleştiriyoruz.

Etiketler