Bu Cihaz, Geri Dönüştürülebilir Olup Olmadığını Söylemek İçin Çöpünüzü Tarıyor

Çalışmayan geri dönüşüm sistemindeki zorluklardan biri genellikle paketin neyden yapıldığının açık olmaması veya çöp kutusuna mı yoksa geri dönüşüme mi atılacığının bilinmemesidir. Geri dönüştürülebilecek eşyalar atık depolama alanına gitmektedir ve geri dönüşüm şirketleri, geri dönüştürülemeyen maddeleri tesislerinden çıkarmak için çok zaman ve çaba harcamak zorundadır.

Bazı markalar daha iyi bir etiketleme sistemi benimsemeye başlamış olsa da İngiltere merkezli bir tasarım şirketi başka bir çözümü test ediyor: bir nesnenin geri dönüştürülebilirliğini otomatik olarak tanımlayan basit bir cihaz.

R.I.D. (Geri Dönüşüm Tanımlama Cihazı), bir nesnedeki görünmez ışığı gösteren yakın kızılötesi spektrometri teknolojisini kullanıyor; farklı materyaller farklı ışık dalga boyunu soğurduğu için materyalleri tanımlamak mümkün. Cihazın bir prototipinin tasarlandığı ve test edildiği Cohda’da bir tasarımcı olan Jack Hands, “Bir materyalin ayırt edici özellikleri benzersizdir.” diyor. “Biz bunu ‘dijital parmak izi olarak’ adlandırıyoruz; bu kimliklerin veritabanı geliştikçe materyaller bağımsız şekilde tanınabilir olacaklar.”

Birisi cihazı plastik bir kutuya tuttuğunda, materyalin geri dönüştürülebilir olup olmadığını belirtmek üzere cihaz parlıyor veya sinyal veriyor. Tasarımcılar, neyin bölgesel olarak geri dönüştürülebilir olduğuna dair verilerle geri dönüşüm kutusuna takılan güncellenebilir RFID kartı ile birlikte şehir yönetiminin cihazları hane halklarına verebileceğini öne sürüyorlar. Sistem düşük maliyetli, uygulamalar içermiyor veya internet bağlantısı gerektirmiyor. Bu, çöplerin iyi bir şekilde etiketlendiği durumlarda bile faydalı olabilir çünkü bir şehirde geri dönüştürülebilir olan şeyler bir diğerinde geri dönüştürülebilir olmayabiliyor. Hands, “Kullanılan plastiği bilmek bile yeterli değil… Geri dönüştürülebilir materyaller, yerel geri dönüşüm merkezlerinin becerilerine bağlı olarak bölgeden bölgeye değişiyor.” diyor. Geri dönüştürülemeyen plastiğin geri dönüşüm sisteminde son bulması veya geri dönüştürülebilir öğelerin atık depolama alanlarında son bulması yaygın görülen bir şey. Bir tahmine göre insanların ürettiği 8,3 milyar ton plastiğin yaklaşık 6,3 milyar tonu geri dönüştürülmedi.

Bu tasarım henüz sadece bir konsept olsa da şirket bu konseptin gerçekleşmesi için hükümetle birlikte çalışmayı umuyor. Ayrıca insanların bu soruna ilişkin daha fazla düşünmesini istiyorlar. Hands, “Proje ve paylaşımı için temel önceliğimiz mevcut bir konuyu vurgulamak ve kendi atıklarımıza ilişkin kişisel sorumluluk almanın mevcut zihniyeti değiştirmede bir öncelik olduğunu göstermek.” diyor.

Etiketler