Amazon; Whole Foods Müşterilerinin Siparişlerini Elleri ile Ödemelerine İmkan Vermek İstiyor

Amazon, Whole Foods müşterilerinin bir tarayıcı önünde ellerini sallayarak ödeme yapmasını sağlayacak yeni bir biyometrik ödeme sistemini test ediyor. Bu sistemin kod adı “Orville” ve bildirilenlere göre Amazon’un New York ofislerinde çalışanlar üzerinde test ediliyor. Testler, çalışanların el tarayıcılarının yüklenmiş olduğu modifiye edilmiş otomatik satış makinelerinden atıştırmalık satın almasına olanak veriyor.

Ancak amaç, teknolojiyi başarılı bir şekilde otomatik satış makinelerinden Whole Foods mağazalarındaki kasalara taşımak. Amazon bunu yaptığı takdirde müşteriler tüm ödeme kartlarını ve hatta telefonlarını evde bırakıp ürünleri ellerini taratarak satın alabilirler.

Amazon, insanların böyle biyometrik bir ödeme sistemini yüz tanıma sistemlerinden daha az ürpertici bulacağını düşündüğü için bu el biyometrik sistemine yatırım yapıyor. Ayrıca, Amazon’un el biyometrik ödeme sistemi müşterilerin ellerini bir tarayıcıya koymasını gerektirmiyor. Müşteriler sadece ellerini sallıyor; tarayıcı ise müşteriyi tanımak ve ürünlerin ücretlerini karttan çekmek için bilgisayar görüşü ve derin geometriyi (depth geometry) kullanıyor.

El biyometrik ödeme sisteminin, geleneksel kredi kartı veya banka kartı ödemesinden çok daha hızlı olduğu söyleniyor. Amazon’un el biyometrik ödeme sistemi, ödeme işlemini yaklaşık 300 milisaniyede gerçekleştirebiliyor. Bankamatik kartları veya kredi kartlarının ise aynı işlemi yapması dört saniye kadar sürebiliyor.

Amazon lansman öncesinde ödeme sisteminin doğruluğunu geliştirmek istiyor. Amazon, bu lansmanı 2020’nin başlarına doğru Whole Foods mağazalarının bir kısmında yapmayı ve sonrasında çalışanların ve müşterilerin benimsemesini gördükten sonra tüm ABD’deki  mağazalara genişletmeyi umuyor.

[Photo: Milada Vigerova/Unsplash]

Etiketler