Tesla Bataryaları Zimbabwe’nin Ekonomisini Devam Ettiriyor

Zimbabweliler, faturalarını Tesla’nın yardımıyla ödeyebiliyor.

Zimbabwe’nin en büyük cep telefonu operatörü Econet Wireless Ltd., baz istasyonlarını çalışır durumda tutabilen bataryalar için Kaliforniya, Palo Alto merkezli otomobil üreticisi ve depolanabilir enerji şirketine başvuruyor. Afrika ülkesi, kronik fiziksel nakit sıkıntısı çektiğinden dolayı neredeyse tüm işlemler dijital olarak ve birçoğu cep telefonları üzerinden yapılıyor.

Econet için bataryaları kuran Distributed Power Africa’nın CEO’su Norman Moyo, “Telekomünikasyon ekonominin can damarı oldu.” diyor. “Zimbabwe’de telekom ağı çalışmazsa hiçbir işlem yapamazsınız.”

Moyo, her baz istasyonunda iki tane kullanıcılacak şekilde 520 Powerwall bataryasının kurulmasının Tesla’nın bugüne kadar katıldığı en büyük telekomünikasyon projesi olduğunu söyledi. Econet’in ülkede 1.300 baz istasyonu bulunuyor ve ülkede faaliyete gösteren başka iki cep telefonu operatörü daha var. Distributed Power, daha fazla batarya kurmayı planlıyor ve nihayetinde projeyi Zambiya, Lesoto ve Demokratik Kongo Cumhuriyeti gibi enerji kıtlığı çeken diğer Afrika ülkelerine taşıyabilir.

Zimbabwe’deki baz istasyonları genellikle yedek olarak dizel yakıtlı jeneratörler kullanıyor. Fakat ülkede yakıt oldukça az bulunuyor. Her biri 6.500 dolara mal olan Powerwall, gece saatlerinde veya yoğun bulutlu havalarda güneş panelleri yeterli elektriği üretemediğinde devreye girecek. Econet’e göre, lityum-iyon bataryalar 10 saat boyunca bir istasyonu çalıştırabiliyor. Güneş tarafından şarj ediliyorlar.

Bir şirket sözcüsüne göre, Tesla dünyanın dört bir yanındaki telekomünikasyon şirketleriyle çalışıyor ve güneş panelleri ve batarya depolaması kombinasyonunu, elektrik arzının düzensiz olduğu ya da var olmadığı ülkelerde ve alanlarda faaliyetlerini genişletmek için iyi bir fırsat olarak görüyor.

Econet’in mobil para sistemi Ecocash’in 14 milyon nüfuslu ülkede 6.7 milyon aktif kullanıcısı bulunuyor ve bu sistem, bakkal alışverişinden garsona bahşiş vermeye kadar her şey için kullanılıyor.

Etiketler