Uber’in Rakibi Bolt, Estonya’dan Başlayarak Yiyecek Teslimatını Başlattı

Eskiden Taxify olarak bilinen araç çağırma hizmeti Bolt, Estonya’da yiyecek teslimat işini başlattığını ve gelecek yıl diğer Avrupa ve Afrika ülkelerinde faaliyete geçeceğini duyurdu.

Şirket, binlerce sürücüden oluşan mevcut ağını kullanarak ülkenin başkenti Tallinn’deki 80 restorandan yiyecek dağıtımı yapacağını söyledi. Bloomberg, CEO Markus Villig’in pazar lideri olarak konumlandıkları her yere yiyecek dağıtım hizmeti sunmayı düşüneceğini belirtti.

Estonyalı şirketin bu denli genişlemesi, Batı Avrupa’daki yiyecek dağıtım pazarının önemli ölçüde konsolidasyonunu takip ediyor. Ağustos’ta Takeaway.com NV ve Britanyalı Just Eat Plc, iki şirketi birleştirme şartlarını kabul ettiler. Takeaway ayrıca Delivery Hero’nun Almanya işlerini Aralık ayında yaklaşık 930 milyon euro karşılığında satın almayı kabul etti.

Bir sözcüye göre, Bolt’un aktif olduğu 30 ülkede 25 milyon kayıtlı kullanıcısı ve araç çağırma hizmeti için çalışan yüz binlerce sürücüsü bulunuyor. Villig Mart ayında pazarın, yiyecek dağıtım alanında rekabet etme hedefini destekleyeceğinden emin olduğunu söyledi.

Şirket, geçtiğimiz yıl Mayıs ayında Daimler AG’nin önderliğindeki bir anlaşmada 175 milyon dolarlık yatırım alarak 1 milyar dolarlık bir değerlemeye ulaştı

Etiketler