Tamamen Güneş Enerjisi İle Çalışan İlk Amerikan Havaalanı 

Chattanooga’da son zamanlarda kültürel bir an yaşandı, şehre düzinelerce restoran ve bar açıldı. Geçtiğimiz Eylül ayında The Autograph Collection üyesi olan Edwin Hotel büyük bir törenle açıldı; Scenic City’nin büyüyen butik otel sahnesinde The Dwell ve The Moxy Chattanooga Downton’a katıldı.

Şimdi, Tennessee’nin dördüncü en büyük şehri, sürdürülebilirlik alanında bir ilke imza atarak bir kez daha baş döndürüyor. Temmuz ayının başlarında Chatanooga Metropolitan Havaalanı, %100 güneş enerjisi ile çalışan ABD’deki ilk havalanı olma yolunda bir dönüm noktasına ulaştığını duyurdu.

Yedi yıl önce başlayan iddialı bir projenin sonucu, havaalanının 2.64 megavatlık güneş enerjisi çiftliği, Federal Havacılık İdaresi’nden yaklaşık 5 milyon dolar fon sağlayarak tamamlandı. Yenilenebilir bir enerji akışı tesisin genel işletme maliyetlerini düşürdüğü için, bu yatırımın 20 yıldan kısa bir sürede geri kazanılması bekleniyor. Bir basın açıklamasına göre, kurulum (installation) 16 futbol sahası büyüklüğünde.

Chattanooga Havalimanı’nın CEO’su ve başkanı olan Terry Hart, “Güneş enerjisi çiftliğini tamamladığımız ve büyük bir sürdürülebilirlik dönüm noktasına ulaştığımız için bu, Chattanooga Havaalanı için çok önemli bir gün.” dedi. “Bu projenin havaalanımıza ve topluma faydası büyük ve diğer havalanları, işletmeler ve bölgemiz için yenilenebilir enerjiye ilişkin bir örnek oluşturmaktan dolayı gurur duyuyoruz. Yerel bir yenilenebilir kaynak oluştururken havaalanının ekonomik verimliliğini de arttırıyoruz.”

Bloomberg’e göre, Chattanooga Havalimanı’nın güneş enerjisi çiftliği, gün batımından sonra işlemlerin devam etmesini sağlayan depolama birimleri aracılığıyla enerji tasarrufu sağlıyor.

Etiketler