PowerPoint, Sunumunuzu Geliştirmeniz İçin Provalarınızı Dinleyecek

Microsoft, insanların sunumlarını iyileştirmek için PowerPoint’e yapay zeka destekli bir asistan ekliyor. Presenter Coach adlı yeni özellik, PowerPoint slaytlarında prova modu sırasında ortaya çıkacak ve bilgisayarınızın mikrofonundan gelen sesleri dinleyerek sunum becerileriniz hakkında geri bildirim sunacak. Presenter Coach, bir sunum sırasında mırıldanmamanız veya kekelememeniz için hız denetimi ve boşlukları dolduran kelimeler ile ilgili tavsiyelerle karşınıza çıkacak; ayrıca, polis yerine polis memuru gibi düzeltmeler önererek sunum yapan kişilerin dili daha kapsamlı şekilde kullanmalarına yardımcı olacak.

Özellik, sunum sırasında küfrettiğiniz takdirde sizi uyaracak, duyarsız ve rahatsız edici olabilecek ifadeleri vurgulayacak veya tembel bir şekilde slaytları okuyorsanız sizi uyaracak. Sonrasında ise PowerPoint provada ne kadar iyi iş çıkardığınızı ölçen bir rapor oluşturacak. Microsoft, bu özelliği topluluk önünde konuşma becerilerini geliştirmek üzere sunumlarını çalışmak için kolay bir yol arayan eğitimcilerden, öğrencilerden ve müşterilerden geri bildirimler aldığı için eklediğini söylüyor.

Presenter Coach’un sadece prova modunda ortaya çıkması ise şu anlama geliyor: gerçek bir PowerPoint sunumu sırasında topluluk önünde konuşma becerileriniz hakkında ipuçları veren pop-uplar sinirinizi bozmayacak. Microsoft, bu yeni özelliği öncelikle web’deki PowerPoint’e eklemeyi planlıyor. Elbette eninde sonunda mobil ve masaüstüne de gelecek.

Presenter Coach ile birlikte Microsoft, sunumlarınızı daha az sıkıcı hale getiren tasarım aracını da geliştiriyor. Designer, boş PowerPoint sunumları için temalar önerecek ve hatta bir şirketin mevcut markalı şablonlarıyla entegre edebilecek. Microsoft ayrıca slaytlardaki 652.232 km² gibi büyük sayıları tespit edecek ve bu sayıları daha anlaşılır hale getirmek üzere “Texas’ın büyüklüğüne eşit” gibi ifadelere çevirecek bir Perspektif Motoru’ndan (Perspective Engine) yararlanıyor.

Etiketler