Hollanda Şehri Otobüs Duraklarını Arı Duraklarına Dönüştürüyor

Hollanda’daki Utrecht eyaleti arı tozlaşmasını desteklemek için 316 otobüs durağını yeşil çatı ile dekore etti. Hollanda’daki 358 arı türünün %56’sının nesli tükeniyor. Şehir, otobüs duraklarını yeşil merkezlere çevirerek tozlaşmayı ve arıların üremesini desteklemeyi umuyor.

Çatılar, sık bakım gerektirmediğinden dolayı damkoruğu bitkisiyle (sedum plants) dekore edildi. Yeşil çatı otobüs duraklarının diğer yararları arasında yağmur suyunun depolanması, hava kalitesini iyileştirmesi ve yaz aylarında soğutma sistemi olarak kullanılmasını saymak mümkün. Şehir aynı zamanda 20 metrekareden fazla çatısı olan kişilere ödenek sunarak sakinlerini kendi çatılarını yeşil çatılar haline getirmeleri için teşvik ediyor.

Bu yeşil çatı hareketi, Utrecht’in 2040 yılına kadar daha sürdürülebilir bir şehir yaratma planının parçası olarak Utrecht’in başlattığı birçok girişimden sadece bir tanesi. Şehir ayrıca otobüsleri elektrikli otobüslerle değiştirme sürecinde ve bisiklet yolları boyunca güneş panelleri döşemeyi planlıyor.

Arılar ve tozlaşma yapan diğer canlılar, gezegenimizdeki yaşam döngüsü için çok önemli. Tozlaşma, bitki biyoçeşitliliğini koruyor ve besin çeşitliliği için temel oluşturuyor. Dünyadaki insan tüketimine yönelik üretilen mahsüllerin yaklaşık %75’i tozlaşma yapan canlılara bağlı. Ancak, tarımsal uygulamalardaki değişiklikler arılar gibi birçok tozlaşma yapan canlı popülasyonunda düşüşe neden oluyor. Bu düşüş, besin zengini ürünlerin üretimini olumsuz etkiliyor ve sağlığımız üzerinde önemli bir etkisi bulunuyor.

Etiketler