Çinli Medikal Startup Synyi, C Serisi Fonunda 36,3 Milyon Dolar Topladı

Şangay merkezli medikal startup Synyi, Çinli teknoloji devi Tencent liderliğindeki C Serisi fonunda 36,3 milyon dolar topladığını duyurdu. 2016 yılında kurulan Synyi, Çin dilinde Doğal Dil İşleme (NLP) yetenekleriyle yola başladı ve yapay zeka ve HIT’i ilk akıllı analitik platformlarını oluşturmak için birleştirerek hastanelerin bilimsel araştırma verilerine ilişkin talebine odaklandı.

Synyi, sağlık bilgi sistemlerindeki veri depoları ve düşük veri kullanılabilirliği sorunlarını çözmek için 2018 yılında yapay zeka becerilerine sahip yeni nesil bir hastane bilişim platformu geliştirdi. Platform, geleneksel HIT şirketleri tarafından oluşturulan bilişim platformlarının tüm işlevlerine sahip fakat medikal kayıtlardan bilgi çıkarma becerisi var. Sonrasında bu veriler depolanıyor ve daha ileri analiz veya gelecekteki akıllı hastanelerin kurulması için kullanılmaları mümkün.

Synyi, akıllı sağlık sektörünü keşfetmek, yeni medikal ve yapay zeka yeteneklerini çekmek ve ürünlerinin Çin pazarının zirvesinde kalmasını sağlamak için devlet destekli Sinopharm Capital’den de gelen en yeni fonları kullanacak.

2018 yılında Synyi, GGV Capital liderliğindeki B Serisi fonunda 15.7 milyon dolar topladı. Şirket, 2017 yılında A Serisi fonunda 7,9 milyon dolar topladı ve 2016 yılında 1,4 milyon dolarlık tohum yatırım aldı. Synyi bu yılın Mart ayında hastaneler için büyük bir veri merkezi çözümü başlatmak üzere Huawei ile ortaklık kurdu.

Tencent, hem yatırımcı hem de pazar oyuncusu olarak Çin’deki gelişen medikal teknoloji alanına yabancı değil; nisan ayında Çinli çevrimiçi sağlık platformu Trusted Doctor’a 250 milyon dolarlık bir yatırım yaptı.

Tencent yatırım kolunun yönetici ortağı Jeffrey Li, “Dijital hastane sistemleri gelecekte hasta odaklı olacak ve bilimsel araştırma, klinik tanı ve hastane yönetiminde daha önemli rol oynayacak. Synyi’nin güçlü veri yönetimi becerileri var ve sahip olduğu akıllı analiz platformu tüm endüstri zincirine değer katacak.” dedi.

Etiketler