Elon Musk’ın Neuralink’i Önümüzdeki Yıl Beyin Bilgisayar İmplantasyonu İçin İnsan Denemelerine Başlamayı Planlıyor

Tesla’nın kurucusu Elon Musk’ın 2017’de başlattığı gizemli şirket Neuralink dün gece gölgelerden çıktı ve bir kullanıcının zihnini okuyabilen ve vücuda yerleştirilebilir bir cihaz yaratma konusunda önemli bir adım attığını açıkladı.

San Francisco’da California Academy of Sciences’teki bir etkinlikte Musk, kulağın arkasına takılan ve küçük bir kapsül gibi görünen cihazı tanıttı. Ancak, bu kapsül kullanıcının cerrahi olarak kafatasından beynine implante edilen küçük parçacıklara sahip. Kullanıcının yalnızca düşüncelerini kullanarak cihazla iletişim kurmasına olanak sağlayan şey ise bu implantasyon.

Bu tür bir cihaz kullanıcının, yalnızca zihniyle akıllı telefonlardan elektrikli araçlara kadar herhangi bir cihazı kapsül ve cihaz arasındaki kablosuz bir bağlantıyla kontrol etmesine olanak tanıyabilir. Ancak şimdi bu tür bir cihazın insanlar üzerinde çalışıp çalışmayacağı bilinmiyor. Neuralink, cihazı kısmen başarılı bir şekilde yalnızca farelerde ve maymunlarda kullanabildi. Fakat şirket, önümüzdeki yıl, üst omurilik yaralanması nedeniyle tamamen felçli olan hastalarda klinik denemelere başlamayı umuyor.

Bu cihaz başarılı olduğu takdirde fiziksel hareketi sınırlanmış yaralı hastaların yaşamlarında çok önemli bir değişim yaratabilir. Fakat Musk, böyle bir cihazın sadece bu tür rahatsızlığı olan kişiler tarafından değil herkes tarafından kullanılacağını öngörüyor. Musk’a göre insanların gelecekte yapay zekaya ayak uydurabilmelerinin tek yolu makinelerle birlikte var olmaları — yani bir anlamda “cyborg” olmaları.

Musk, “Bu oldukça garip gelecek fakat nihayetinde yapay zeka ile ortak yaşayacağız.” dedi. “Bu zorunlu bir şey değil. İstediğiniz takdirde sahip olmayı seçebileceğiniz bir şey. Bu, uygarlık düzeyi ölçeğinde gerçekten önemli olacağını düşündüğüm bir şey.”

Etiketler