Roku, ABD’de Açık Ara En Popüler Streaming Platformu

Strategy Analytics’in yeni bir raporuna göre, ABD’de geçen çeyrekte satılan tüm yeni TV streaming cihazlarının %30’undan fazlası Roku yazılımı kullandı. Bu satışlar, Roku’nun şu anda ülke genelinde 41 milyondan fazla cihazda kullanıldığı anlamına geliyor. Roku’nun satış payı, en yakın rakiplerinin ikisinin de iki katından fazla oldu; Amazon’un Fire TV’si satılan cihazların %12’sinde, Samsung’un Tizen’i ise satılan cihazların %11’inde mevcuttu.

Ancak bu rakamlar Roku’nun milyonlarca bağımsız streaming cihazı sattığı anlamına gelmek zorunda değil. Roku Premiere gibi streaming kutularında kullanılmasının yanı sıra, Roku’nun yazılımı TCL, JVC, Sharp, Philips US ve diğerleri gibi akıllı TV’ler için yerleşik işletim sistemi olarak da kullanılıyor.


Strategy Analytics’e göre, en popüler beş streaming cihazı Roku, Playstation, Xbox, Samsung (Tizen) ve Chromecast cihazlarının yanı sıra Android TV’yi de içeren Google’ın yazılımları üzerinde çalışıyor.

Popülaritesi ve güçlü satışlarına rağmen Amazon’un Fire TV platformu, şu anda kullanılıyor olan cihazlarda altıncı sırada. Bu rakamlar, çoğu kişinin videolarını yayınlamak için TV’lerinin yerleşik uygulamalarını kullandığını veya eğlence için zaten sahip oldukları bir oyun konsoluna güvendiğini gösteriyor. Özel streaming kutularının zamanı henüz dolmadı fakat çoğu kişi bugünlerde bağımsız bir set üstü cihazı almak için acele etmiyor gibi görünüyor.

Etiketler