Akıllı Banklar, Telefonları Şarj Ediyor ve Güvenlik Sağlıyor

Hırvatistanlı startup Include, basit sokak banklarını ve bisiklet standlarını Nesnelerin İnterneti noktalarına dönüştürüyor. Kurucusu Ivan Mrvoš’a göre, güneş enerjisiyle çalışan akıllı banklar cep telefonu şarj cihazına sahip bir banktan daha fazlası.

Steora Urban + olarak bilinen Include’un akıllı bankları, nesnelerin interneti çözümlerini ve yeşil teknolojiyi bir araya getiriyor. Banklar, güneş panelleri kullanarak çalıştırılıyor. Ücretsiz Wi-Fi, 15 sensör, USB ve kablosuz şarj, sokak aydınlatması ve güvenlik gözetimi sunuyor. Ayrıca reklam için bir platform olarak da işlev görüyor, böylece gelir üretiyor.

Startup, iki grupta 11 ürün sunuyor: akıllı banklar ve Monna akıllı bisiklet noktaları. Şimdiden beş kıtadaki 260 şehirde 1.000’den fazla akıllı bank satıldı. Müşteriler arasında Deutsche Telekom, Coca Cola, Red Bull, British Petroleum, Nokia ve Kia gibi uluslararası markalar bulunuyor. Include, yakın zamanda blockchain tabanlı Funderbeam SEE platformunda yatırımcılardan 1 milyon eurodan fazla yatırım topladı.

Include’un akıllı bankları ve bisiklet noktaları, IoT ve akıllı şehir altyapısının erişilebilir olmasını sağlıyor. Erişebilirlik akıllı şehirler için büyük bir zorluk. Include’un teknolojisi, toplu şekilde şehir sakinlerini hedef alarak kolay bir giriş noktası sağlayabilir.

Etiketler