İşyerinde Daha Fazla Saygı Kazanmak İçin Bu 10 Şeyi Yapmayı Bırakın

İşyerinde yeterince saygı görmediğinizi mi düşünüyorsunuz? Belki de yapmayı bırakmanız gereken şeyler vardır.

Eğer işyerinde daha fazla saygı kazanmak istiyorsanız, bu 10 davranışı yapmayı bırakmayı düşünebilirsiniz.

Başkası konuşurken araya girmek. Bu saygısızlığın en belirgin işaretidir. Öyleyse hemen bunu yapmayı bırakın. Dilinizi ısırın ve zamanınızı cevap vermeden dinlemek ve anlamak için harcayın.

Toplantılara geç girmek. Planladığınız bir toplantıya biri geç geldiğinde nasıl hissediyoruz? Peki neden bunu başkalarına yapasınız?

Toplantılara geç başlamak. Sizi bekleyen insanlarla dolu bir konferans odasına girdiğinizde büyük bir giriş yaptığınızı mı düşünüyorsunuz? Bir dahaki sefere yüzlerindeki öfkeli bakışlara bakın, insanların zamanını boşa harcıyorsunuz.

Gündemsiz ve belirsiz amaçlarla toplantı yapmak. Amacınız bilerek iş arkadaşlarınızı (ya da patronunuzu) deli etmekse, devam edin ve tanımlanmamış bir amaçla toplantı yapın. Bu alışkanlık nasıl kırılabilir? Yaptığınız her toplantının maliyetini düşünün (katılımcı sayısını toplantı süresinin ortalama saat başı ödemeleriyle çarpın). Harcadığınız para miktarına çok şaşıracaksınız.

Toplantılar sırasında çok fazla konuşmak. Sadece kendi konuşmasını duymak isteyen birini kimse sevmez. O yüzden dilinizi ısırın (yine). Her konuyu kapatmadan önce masa başında fikir paylaşımını teşvik ederek toplantılarda herkesin sesini duyurmasına yardımcı olun.

Toplantı sırasında birden çok şeyle ilgilenmek. Çok şeyle birden ilgilenmek verimli değildir, hatta üretkenliği %40’a kadar azalttığı kanıtlanmıştır. Aynı zamanda ciddi bir saygısızlıktır çünkü toplantının e-maillerinizi kontrol etmek kadar önemli olmadığını gösterir.

Kirli bulaşıkları mola odalarında bırakmak. Anneniz işyerinizde çalışmıyor. Artık bir yetişkinsiniz ve olgun yetişkinler kendi kirlilerini temizlerler. Kirli fincanınızı ve bulaşıklarınızı yıkamak da buna dahildir.

İş arkadaşlarınıza bağırmak. İşyerinde bağırmak asla kabul edilebilir bir davranış değildir. Akılcı bir tartışma yürütemiyorsanız, yapabilene kadar kendinize zaman tanıyın.

Kendi bölümünüzde yüksek sesli toplantılar yapmak. Masanızın yanında masaları olan komşularınızı rahatsız etmeyin. Toplantıları konferans salonlarında ya da gruplar için belirlenmiş diğer alanlarda düzenleyin.

Son teslim tarihini kaçırmak. Başkaları sizin yaptığınız işten etkilendiğinde bu özellikle çok kötüdür çünkü son teslim tarihi kaçırmaya ilişkin bir domino etkisi yaratabilir. Ayrıca patronunuzun üst yönetimle başını belaya sokabilirsiniz.

Bunlar, işte saygı kazanma şansınızı sabote eden uzun bir davranış listesinin sadece 10 maddesi. Unutmayın, saygı kazanmak için başkalarına saygılı davranmanız gerekiyor. Bu nedenle, kariyerinizde size zarar veren davranışlar üzerinde çalışmak için zaman ayırın.

Etiketler