Bu, Bill Gates’in Şimdiye Kadarki En Büyük Hatası

Hepimiz pişmanlık duyduğumuz şeyler yapmışızdır fakat muhtemelen hiçbirimizin hatası 400 milyar dolara mal olmamıştır. Geçtiğimiz günlerde Bill Gates yapmış olduğu açıklamada şimdiye kadar yapmış olduğu en büyük hatanın maliyetinin bu kadar olduğunu söyledi. Peki bu hata neydi?  Windows Mobile yerine Android’in Apple’ın rakibi akıllı telefon işletim sistemi haline gelmesine izin vermek. Gates bu hatasını VC şirketi Village Global ile yaptığı röportajında şu şekilde açıkladı:

Yazılım dünyasında özellikle platformlar için bunlar “kazanan hepsini alır” pazarlardır. Bu nedenle şimdiye kadarki en büyük hata, Microsoft’un şu anki Android olmamasına neden olan yanlış yönetim. Yani Android Apple olmayan standart telefon platformu. Microsoft’un kazanması doğal bir şeydi. Gerçekten kazanan hepsini alıyor. Eğer yarısı kadar uygulama veya %90’ı kadar uygulama ile orada bulunuyorsanız, kötü sona doğru gidiyorsunuz demektir. Apple olmayan tam olarak bir tane işletim sistemine yer var ve bunun değeri şu: G firmasından M firmasına aktarılacak 400 milyar dolar.

iPhone’un 2007’deki başarısından sonra Google 2005’te satın aldığı Android işletim sisteminin iOS’un en büyük alternatifi olmasını sağlamak için hızla harekete geçti. Bu sırada Microsoft’taki yöneticiler, dokunmatik ekranlı işletim sistemleri ve klavyesiz telefonların başarılı olup olmayacağını tartışarak zaman harcıyordu.

iPhone’un ilk çıkış yaptığı zamanlarda Microsoft’un Windows Mobile işletim sistemi, yerleşik klavyelere sahip akıllı telefonları destekliyordu. Microsoft, Windows Mobile’ı dokunmatik ekran Windows Phone’un lehine ortadan kaldırmaya karar verdiğinde Android çoktan kendini iOS’a alternatif hale getirmişti. Windows Phone iOS olmayan dominant işletim sistemi haline gelmiş olsaydı, Gates’e göre Microsoft günümüzün dünyasındaki lider şirket olabilirdi:

“Tüm zamanların en büyük hatalarından birini yapmış olmak benim için şaşırtıcı ve bu antitröst davası ve çeşitli şeyler vardı, Windows ve Office gibi varlıklarımız hala çok güçlü, bu nedenle lider şirketlerden biriyiz. O bir şeyi doğru yapmış olsaydık lider şirket olabilirdik.”

Gates’in Village Global ile yaptığı röportajı aşağıda izleyebilirsiniz:

Etiketler