Nestle, Bitki Bazlı Awesome Burger’inin Rakiplerinden Daha Sağlıklı Olduğunu İddia Ediyor

Beyond Meat ve Impossible Foods büyük bir rekabete girmek üzere. Nestle’nin Sweat Earth’ü, bitki bazlı hamburger Awesome Burger’i hazırlıyor. Sebze karışımı (sarı bezelye ve buğday içeriyor) gerçekçi şekilde sulu ve lezzetli olmalı fakat rakiplerinden daha sağlıklı olacağına dair söz veriyor. Örneğin, Beyond ve Impossible’daki köftelerde bulunan üç grama göre, altı gram lif içeriyor. Ayrıca, etli bir burgere göre daha fazla protein (tipik 20g’a kıyasla 28g), sıfır doymuş yağ ve yüksek miktarda demir ve C vitamini içermesini bekleyebilirsiniz.

Awesome Burger’in 2019 yılının sonlarına doğru kafeteryalara, marketlere ve restoranlara gelmesi oldukça mümkün.

Bu, mevcut oyuncular için ciddi bir rekabet tehdidi oluşturabilir. Beyond, Impossible ve diğerleri bitki bazlı burgerleri yaygın olarak bulundurmaya başlamış olsa da, Nestle çok daha büyük ve her yerde var olabilir. Elbette bu müşteriler için bir problem değil; her şey yolunda giderse Awesome Burger hem et alternatiflerini daha agresif bir şekilde geliştirebilir hem de onları daha erişilebilir hale getirebilir — ve bu et bazlı diyetten uzaklaşmak isteyen herkese yardımcı olabilir.

Good Food Institute’un genel müdürü Bruce Friedrich, “Bence hatırlanması gereken en önemli şey, biyolojik anlamda hayvansal eti taklit etmek üzere tasarlanan bitki bazlı et satışı fikrini ne kadar erken benimsediğimizdir.” diyor. “Impossible ve Beyond’a kadar, bitki bazlı et ürünleri için tahmini piyasa değeri 1 ila 2 milyar dolardı. 2 milyar dolarlık bir pazar için rekabet eden birçok başarılı şirketiniz olabilir. Fakat Impossible ve Beyond’un temel gözlemi, vejetaryenlerin ve yarı vejetaryenlerin dolarları için rekabet etmiyor oluşumuz – yemek yiyen herkesin dolarları için rekabet ediyoruz.

Barclay’ın son bir raporundaki tahmine göre, bitki bazlı ve hücre bazlı etin pazar değeri on yıl içinde 140 milyar dolar olacak ve küresel et pazarının %10’unu oluşturacak. Friedrich, “Bu şekilde düşünmeye başladığınızda, sağlam bir bitki bazlı et sektörü yaratmak isteniyorsa yeni girişimciler için büyük bir yer ve ihtiyaç var.” diyor.

Etiketler