Yapay Zeka ile Çalışan, Bulut Tabanlı Rahim Ağzı Kanseri Tarama Platformu Geçtiğimiz Günlerde Çin’de Lanse Edildi

Köy kadınlarında rahim ağzı kanseri taraması oranındaki artış, Çin’in öncelikli konularından biri ve yeni tarama platformu, bu alandaki boşluklardan bazılarını doldurabilir.

Çin Anne ve Çocuk Sağlığı Hizmetleri Birliği ve Wuhan Üniversitesi Landing AI Sitoloji Tanı Merkezi, yakın zamanda AI bulut tabanlı rahim ağzı kanseri tanı platformunu piyasaya sürdü. Platforma 1 Nisan 2019’dan itibaren tüm dünyada erişilebiliyor. Kadınlar, özellikle de Belt and Road Initiative (BRI-Yeni İpek Yolu) kapsamındaki ülkelerin kadınları, yüksek kaliteli, düşük maliyetli rahim ağzı kanseri taraması hizmetlerinden yararlanabilecek.

17 yıllık geliştirmeden sonra Wuhan Üniversitesi Landing AI Araştırma Merkezi, AI sitopatolojik* yazılım ve merkezin robotik donanımını kullanan özgün bir sistem oluşturan multi-disipliner uzmanlarla birlikte çalışmaya başladı. Landing’in tarama platformu bir bulut tabanına bağlı ve oluşturulan raporlar doğrudan cep telefonlarına gönderilebilecek veya sitologlar tarafından uzaktan incelenebilecek.

Eylül 2017’de Jiangli Di tarafından yayımlanan bir makaleye göre Çin, özellikle kırsal bölgelerde ağır bir rahim ağzı kanseri yükü taşıyor. Çin’de 2007-2009 arasında kırsal bölgelerdeki 7.4/100.000 sabit oranına rağmen, milli oranda 2003 (3.8/100.000)- 2012 (11.4/100.000) arasında  %200 artış görüldü. Rahim ağzı kanserinden milli ölüm oranı da, bu sürede %116.7 oranında toplam artış ile aşamalı olarak arttı.

Makalede belirtildiği üzere, kırsal bölgelerde daha çok kadına ücretsiz rahim ağzı kanseri taraması yapılırken ve merkezi ve yerel hükümetlerden ücretsiz hizmetler için maddi kaynak alan vilayetlerin sayısı gitgide artarken, toplam tarama erişim oranı hala çok düşük.

Ücretsiz hizmetlere erişmeye hak sahibi kadınların kotası yılda 10 milyon, ve bu da kırsal bölgelerdeki kadınların sadece %20’sine tarama yapıldığını gösteriyor. Bu nedenle, kırsal bölgelerdeki kadınlara yapılan taramanın artması, Çin’in önceliği olmalı. Ve Landing’in AI bulut tabanlı rahim ağzı kanseri tanı platformu bazı boşlukları doldurabilir.

Landing Merkezi’nin öncü bilim insanlarından Dr. Sun Xiaorong “AI uluslararası bulut tabanlı rahim ağzı kanseri tanı platformunu piyasaya sürmenin amacı; akıllı, standart ve her yerde herkes tarafından kullanılabilen bir rahim ağzı kanseri tarama ağı platformu yaratmaktır,” dedi.

“AI bulut tabanlı tanı platformu sayesinde sınır ötesi işbirliği sağlanabilir. Platform halihazırda ayda 2 milyon tarama kapasitesine sahip. Platform ayrıca programın ilerleyişinin izlenmesini, kalite kontrolünü destekleyebilir ve programdaki her katılımcı ile hızlı iletişim kurarak takip oranlarını iyileştirebilir.” diye ekledi.

“Çin’in kırsal bölgelerinde görülen çoğu kaynak yetersizliği sorunu, diğer başka ülkelerle aynı. Landing’in başarılı bulut uygulaması her yerde çoğaltılabilir ve şimdiye kadar kırsal bölgelerden milyonlarca kadın tarafından kullanıldı. Landing, Malezya ve Endonezya gibi bulut yaklaşımının avantajlarının görüldüğü ülkelerde pilot projelere halihazırda başlamış bulunuyor.”

Çin Anne ve Çocuk Sağlığı Birliği Genel Sekreteri Yu Xiaoqian “Çin Anne ve Çocuk Sağlığı Birliği, AI bulut tabanlı tanı teknolojisinin tanıtılmasında aktif rol alacak. Sağlık hizmetlerindeki bu başarılı teknoloji, Çin’in bu alanda dünyanın öncülerinden olduğunu gösteriyor. Yaklaşımımız, rahim ağzı kanserinin erken teşhisinde sorunlar yaşayan diğer ülkeler için de bir model olabilir,” dedi.

*Sitopatoloji, hücresel düzeyde hastalıkları inceleyen ve teşhis eden bir patoloji dalıdır.

Etiketler