Batılı Müttefikler 5G Güvenlik Kurallarında Uzlaşıyorlar

Küresel güvenlik yetkilileri geleceğin 5G ağları için geçtiğimiz günlerde bir dizi öneride anlaştı; devlet etkisine maruz kalabilecek satıcılar tarafından sağlanan ekipmanlarla ilgili endişeleri vurguladı.

Tedarikçilerin ismi verilmedi fakat ABD, müttefiklerine, Pekin tarafından casusluk için kullanılabileceğine ilişkin olarak Huawei Technologies gibi Çinli telekom ekipmanı üreticilerinin rollerini sınırlama konusunda baskı yapıyor. Huawei ise bunu reddediyor.

Çek Cumhuriyeti başkentindeki konferansta yer alan katılımcılar, iki günlük toplantının son günü yayınlanan ve bağlayıcı olmayan bir açıklamada “Üçüncü bir ülke tarafından tedarikçiyi etkileme riskinin göz önünde bulundurulması gerekiyor.” dedi.

30 Avrupa Birliği, NATO ve ABD, Almanya, Japonya ve Avustralya gibi ülkelerden temsilciler, ortak güvenlik ve politika önlemlerine koordine bir yaklaşım oluşturabilecek uygulamaların ana hatlarını ortaya koymak için toplantıya katıldı.

Diplomatik kaynaklar, katılımcı ülkelerin Prag’da herhangi bir belgeyi imzalamaya hazır olmadığını çünkü konu ile ilgili tartışmalarını evde tamamlamadıklarını fakat katılımcıların ileriye doğru ivme kazanmalarını istediklerini belirtti.

Japonya’nın siber politika elçisi Masato Ohtaka, “Bir kereye mahsus bir etkinlik olduğu ortaya çıkarsa, bu üzücü olur.” dedi.

Çin de, Huawei de etkinliğe davet edilmedi fakat katılımcılar hiçbir ülke veya şirketin ayrı tutulmadığını söyledi.

Bazı batılı ülkelerin Huawei’ye ilişkin endişeleri Çinli “örgütlerin ve vatandaşların yasalara uygun olarak ulusal istihbarat çalışmalarına destek olması, işbirliği yapması” gerektiğini belirten Çin’in 2017 Ulusal İstihbarat Yasası’nı (National Intelligence Law) merkeze aldı.

AB üyelerinin 5G ile ilgili siber güvenlik risklerini değerlendirmek için Haziran ayının sonuna kadar vakti var. Bunu kullanarak AB ülkeleri yılın sonuna kadar riskleri azaltmak için alınacak önlemleri kabul etmek durumunda kalacak.

Huawei, etkili kurallar oluşturma konusunda düzenleyici kurumlarla ve diğer paydaşlarla çalışmaya hazır olduğunu söyledi.

“Araştırma ve geliştirme, açık pazarlar ve rekabetin önemine ilişkin yapılan vurgu bizi teşvik ediyor ancak politika yapıcıları, bürokrasiyi ve maliyetleri artıracak ve 5G’nin sağlayabileceği faydayı sınırlayacak önlemlerden kaçınmaları için teşvik edeceğiz.”

“AB müzakerelerine devam ederken, geleceğin güvenlik ilkelerinin doğrulanabilir gerçeklere ve teknik verilere dayanması gerektiğine inanıyoruz.”

Sonuç belgesi, 5G’nin politika, teknoloji, ekonomi ve güvenlik üzerindeki etkisini ve potansiyel risklerin en iyi şekilde nasıl azaltılacağına dair genel önerileri inceledi.

Belgede, “Endüstri dahil tüm paydaşlar, ulusal kritik altyapı ağlarının, sistemlerinin ve bağlantılı cihazların güvenliğini ve esnekliğini artırmak için birlikte çalışmalı.” dedi.

Güvenlik sorunu, 5G’nin otonom arabalardan ve akıllı şehirlerden artırılmış gerçeklik ve yapay zekaya kadar internet bağlantılı ürünlerdeki lider rolü nedeniyle çok önemli. Altta yatan teknoloji savunmasız ise hackerların bu tür ürünleri kullanarak casusluk yapmalarına veya onları bozmalarına izin verebilir.

Avusturya, Belçika, Çek Cumhuriyeti, Fransa, Almanya, Yunanistan, Macaristan, İrlanda, Hollanda, Litvanya ve Portekiz’in bu yıl 5G lisanslarını açık artırmaya çıkarmaya hazırlandığı Avrupa, Huawei’nin yeni nesil teknolojisi için bir savaş alanı olarak ortaya çıktı.

Etiketler