Mastercard Dijital Sahteciliği Azaltmak İçin Ethoca’yı Satın Alıyor

Mastercard, e-ticarette üye işyerlerinin ve kart sağlayan bankaların gerçek zamanlı olarak karşılaştığı sahteciliğini tanımlayıp çözümler üretmek için işbirliği yapmasına yardımcı olan bir şirket olan Ethoca’yı satın aldı.

Bu hamle, Mastercard’ın Visa’yla Earthport için girdiği bir teklif savaşından çekilip para transfer ağı olan Transfast’i almak için anlaşmasından günler sonra gerçekleşti.

Ethoca’nın ağı dünya genelinde ticaretle uğraşan 5.000’den fazla üye işyerini 4.000’den fazla finansal kurumu bir araya getiriyor. Sahte bir işlem tespit edildiğinde, işlemin doğrulanması, teslimatının durdurulması veya geri ödeme (chargeback) sürecini önlemek için işlemin geri çevirebilmesi için gerekli bilgiler neredeyse gerçek zamanlı olarak üye işyerine gönderiliyor.

Ethoca’nın belirttiğine göre, şirketin sunduğu bu hizmetlerden faydalanan üye işyerleri ve kart sağlayan bankalar (card issuers) sahteciliği kaynağında azaltarak düşük operasyon maliyetlerinden faydalanıyor.

Mastercard bu yetenekleri ölçeklendirmeyi ve perakendecilerin önümüzdeki 5 yılda online sahtecilik nedeniyle kaybetmesi beklenen 130 milyar doları aşağı çekme çabalarının bir parçası olan sahtecilik önleme araçları ile Ethoca’yı birleştirmek istiyor.

Mastercard’ın siber ve istihbarat çözümleri başkanı Ajay Bhalla, ‘Ethoca, çok katmanlı siber stratejimiz için önemli bir ekleme olacak; müşterilerin sahte işlemlere karşı anında eyleme geçebilmelerini sağlayacak ve geri ödemelere gerek kalmadan işlemleri engelleyebilecek.’ dedi.

Etiketler