Davaya Göre; Larry Page, Cinsel Taciz Soruşturması Sırasında Andy Rubin’e 150 Milyon Dolarlık Hisse Senedi Paketi Vermek İçin Alphabet’in Yönetim Kurulu’nu Hiçe Saydı

Bloomberg’in haberinde bahsedilen bir yatırımcı davasına göre, Alphabet’in CEO’su ve kurucu ortağı Larry Page, Android’in yaratıcısı Andy Rubin cinsel istismarla ilgili şirket içi bir soruşturmaya tabi tutulurken yönetici için 150 milyon dolarlık hisse senedi opsiyonu paketini şahsen onayladı.

Habere göre, bu dava, Page’in ödemeyi onaylarken Alphabet’in yönetim kurulunu hiçe saydığını ve kurulun daha sonra Page’in kararını onayladığını iddia ediyor.

Ekim ayında New York Times, Rubin’in görevden alınmasına yol açan iddialarla ilgili ayrıntıları (evlilik dışı bir ilişki içinde olduğu bir kadına oral seks yapması için baskı yapması gibi) yayınladı.

Times’ın haberinde, soruşturmanın ilk haftalarında Rubin’in 150 milyon dolarlık hisse senedi opsiyonu paketi ile ödüllendirildiği, hatta soruşturmada kadının şikayeti inandırıcı bulunduktan sonra da 90 milyon dolarlık çıkış paketi (exit package) verildiği belirtildi.

Alphabet’in Rubin ve Google’daki diğer üst düzey liderlere yönelik iddiaları ele alış şekline dair haberler, Ekim’de binlerce çalışanı protesto gösterileri düzenlemeye teşvik etti.

Ocak ayında Alphabet’in yönetim kuruluna, şirket yöneticilerine karşı cinsel taciz ve ayrımcılık suçlamalarını ört bas ettiği iddialarına ilişkin davalar açıldı. Yeni yapılan başvuru ise orijinal şikayetlerden birinin revizyonuydu.

Bir Google sözcüsü, “Google’da uygunsuz davranışlar gösteren herkes ciddi sonuçlara maruz kalır. Geçtiğimiz yıllarda, iş yerimize ilişkin birçok değişiklik yaptık ve yönetici pozisyonunda olan insanların uygunsuz davranışları konusunda her gün daha fazla sertleşiyoruz.” dedi.

Son iki yıl içinde, 13’ü üst düzey yönetici olmak üzere Google’da cinsel taciz nedeniyle 48 çalışanın görevine son verildi. Google’a göre bu kişilerin hiçbiri çıkış paketi (exit package) almadı.

Etiketler